SunnyClub
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prokuratura unieważni małżeństwa z cudoziemcami

Przez   /   08/06/2018  /   No Comments

56-letni Turek i jego polska znajoma szukali na Dolnym Śląsku kobiet, gotowych za kilka tysięcy złotych wziąć fikcyjny ślub z cudzoziemcem. Płacili przybysze spoza Europy, dla których był to sposób na zalegalizowanie pobytu w Polsce.. Turek i Polka zdążyli ożenić dwóch obcokrajowców. “Swatali” kolejnych dwóch, gdy ślubną gorączkę przerwały legnicka prokuratura i Straż Graniczna.

Para wyspecjalizowała się w organizowaniu nielegalnych zezwoleń na pobyt w Polsce dla przybyszy z krajów spoza Europy. W werbowaniu cudzoziemców zainteresowanych tego rodzaju usługą pomagał Turkowi jego brat, mieszkający w Niemczech i prowadzący interesy z Niemcami.  Obywatelom Turcji, Albanii, Palestyny i Egiptu, którzy zgodzili się zapłacić w sumie 60 tysięcy euro za szansę na lepsze życie w Euopie, oferowano dwie ścieżki.

Pierwszą było zatrudnienie w spółkach, które Turek z Polką założyli specjalnie w tym celu. Spółki istniały w dokumentach, ale nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej ani nie odprowadzały podatków. Potrzebne były jedynie do tego, aby cudzoziemcy starający się o zezwolenie na pobyt w Polsce mogli  przed urzędnikami wykazać, że wykonują na terenie naszego kraju pracę np. operatora kontraktu albo doradcy finansowego.

- Dochodziło do absurdalnych sytuacji. W jednej z tych firm za pozyskiwanie klientów w Polsce była odpowiedzialna osoba nie znająca w ogóle języka polskiego – relacjonuje prowadzący śledztwo prokurator Mariusz Kluczyński z Prokuratury Rejonowej w Legnicy.

Aby zwieść polskie służby, spółki markowały działalność. Na przykład obrót drobiem  – choć nie miały do tego niezbędnej infrastruktury, przedstawiały wystawione w Niemczech faktury świadczące, że kupiły go i odsprzedały za granicę.

Druga ścieżka prowadząca do zalegalizowania pobytu cudzoziemca w Polsce wiodła przez urzędy stanu cywilnego. Para szukała po Dolnym Śląsku kobiet w trudnej sytuacji materialnej i proponowała im kilka tysięcy złotych za zawarcie fikcyjnego małżeństwa z obcokrajowcem. Akt ślubu dołączano później do wniosku o kartę pobytu. Dwie Polki zostały w ten sposób żonami smagłolicych panów, których pierwszy raz zobaczyły na oczy dzień lub dwa przed wstąpieniem na ślubny kobierzec. Dwie inne Straż Graniczna zastała w trakcie przygotowań do zawarcia małżeństwa.

- Grupa została rozbita w październiku 2017 roku, a w listopadzie miały być kolejne śluby – mówi prokurator Mariusz Kluczyński.

Aby uwiarygodnić emocjonalną więź z cudzoziemcem, jedna z pań przedłożyła w urzędzie lekarskie zaświadczenie, że jest w ciąży. W rzeczywistości ciąża, tak jak miłość, była urojona – wystawiający papier lekarz nie zweryfikował wystarczająco skrupulatnie zapewnień pacjentki, że brak miesiączki to efekt rozwijającego się w jej łonie nowego życia.

Prokuratura Rejonowa w Legnicy skończyła właśnie śledztwo. W sprawie pięciu osób zamieszanych w proceder (z cwanym Turkiem i jego pomagierką na czele) wypowie się sąd.. Oskarżeni przyznali się do winy i chcą dobrowolnie poddać się karze. Na poczet grzywien, zabezpieczony został majątek 56-latka, w tym drogi samochód przekazany mu w ramach honorarium za usługę, gotówka i środki na jego koncie bankowym. Cofnięte zostaną uzyskane w wyniku przestępstwa decyzje administracyjne w sprawie kart pobytu cudzoziemców na terenie Polski.

- Z urzędu podejmiemy działania zmierzające do unieważnienia obu fikcyjnych ślubów i wycofania z obrotu prawnego tych aktów małżeństwa – zapowiada ponadto prokurator Mariusz Kluczyński.  Uważa, że to działanie w interesie Polek, które nierozsądnie, nie zdając sobie sprawy z wszystkich konsekwencji, uwikłały się w tę aferę. Wrócą do wcześniejszych nazwisk, odzyskają swój status cywilny i możliwość zawarcia prawdziwego, szczęśliwego związku małżeńskiego.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

 

 

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 258 dni temu dnia 08/06/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 8, 2018 @ 10:57 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sso andrzej szliwa

Pod górkę. Proces mecenasa oskarżonego o oszustwa

Read More →