agem_popr
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Projekty z Bolesławca i Głuszycy w matematycznym programie

Przez   /   03/07/2017  /   No Comments

Dwa dolnośląskie miasta pokazują, że matematyka nie musi być nudna, i zostaną za to nagrodzone. Głuszyca i Bolesławiec zgarniają granty w programie mPotęga.

Szkoła w Głuszycy wystartowała z projektem „Góra matematyki”, natomiast „Matematyczna wieś mistrza Witelona” to pomysł z Bolesławca (a konkretniej z pobliskiego Kruszyna, gdzie znajduje się siedziba Stowarzyszenia Aktywności Społecznej TREK).

Co należało zrobić, żeby móc wziąć udział w tym przedsięwzięciu? Przede wszystkim potrzebne jest zamiłowanie do matematyki. Nie zaszkodzi również kreatywne podejście do tematu jej nauczania. Chcesz połączyć pożyteczne z przyjemnym, powiedzmy z grą w karty? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby, w takim na przykład pokerze, ukazać piękno obliczeń na podstawie hierarchii układów. Specjalne gry i nietypowe zabawy – im ciekawsze pomysły, tym lepiej. Najważniejszy warunek jaki trzeba spełnić dotyczy wpisywania się w główną ideę programu, czyli popularyzację królowej nauk.

Propozycja przedstawiona przez bolesławską ekipę składać się będzie z kilku etapów. W pierwszej kolejności przewidziany jest cykl zajęć kreślarskich trwający 20 godzin, gdzie uczestnicy zyskają możliwość nauczenia się konstrukcji podstawowych figur geometrycznych na specjalnych, płaskich deskach. Później zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać w praktyce, w trakcie konkursu „na najlepszą pracę graficzną wykonaną konstrukcyjnie (cyrkiel i linijka)”, zakończonego wystawą. Nie będzie to jedyna materialna pozostałość po projekcie, ponieważ powstanie również graffiti, którego wykonanie na podstawie wcześniej nakreślonego szkicu, przypadnie samym uczestnikom. Do tego celu Urząd Gminy wskaże odpowiednie miejsce (ścianę budynku). Następnie organizatorzy przeprowadzą geometryczną grę terenową, polegającą na poszukiwaniach „Skarbu Witelona” – słynnego polskiego matematyka i fizyka urodzonego na Dolnym Śląsku (w regionie legnicko – wrocławskim). Droga do celu będzie wiodła przez punkty pośrednie, wytyczane przy pomocy podanych konstrukcji geometrycznych, a więc trzeba będzie trochę pogłówkować.

Zgłoszenie pochodzące z Głuszycy również podzielone jest na kilka elementów składowych będących częścią większej całości. Pierwszy z nich ma polegać na zbieraniu przydatnych informacji, głównie danych matematycznych i ciekawostek regionalnych. Będą to między innymi dane dotyczące lokalnych obiektów i budowli (wymiary budynków, wysokości szczytów górskich, długości tras, powierzchnie różnych obszarów i tym podobne). Poza tym poszukiwania obecności matematyki dotyczyć będą także i innych aspektów, jak na przykład świata roślin i zwierząt czy architektury. Wszelkie informacje posłużą później przygotowywaniu zadań, szyfrów i łamigłówek oraz tworzeniu mapy. Przy tej okazji wykorzystane zostanie szerokie spektrum matematycznej wiedzy: działania na liczbach i ułamkach, rozpoznawanie figur przestrzennych, stosowanie i zamiana jednostek, oraz wiele innych. Kolejne etapy edukacyjnej zabawy to wspólna gra terenowa o charakterze edukacyjnym i regionalnym, a także wykonanie makiety przestrzennej zatytułowanej „Głuszyca w liczbach”. Zwieńczeniem wszystkiego będzie organizacja turnieju wiedzy o regionie, oczywiście ze specjalnym uwzględnieniem matematycznego wymiaru przedsięwzięcia.

Oba miasta mogą już czuć się usatysfakcjonowane zdobyciem podstawowych grantów o wartości od 2 do 8 tysięcy złotych. Niemniej jednak nadal jest okazja na uzyskanie dodatkowych 5 tysięcy. Do 7 lipca trwa głosowanie internetowe o przyznanie nagrody publiczności. Zarówno Bolesławiec jak i Głuszyca mają na to szanse, ponieważ znalazły się w gronie 30 podmiotów z największą liczbą punktów. W walce o dofinansowanie są niestety dla siebie konkurencją, gdyż rywalizują w tej samej kategorii. Obu projektom życzymy powodzenia i zachęcamy do wspierania któregoś z nich, co można uczynić za pośrednictwem tej strony. Głosować można kilkakrotnie, raz na 24 godziny.

fot. źródło: wikimedia commons

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 295 dni temu dnia 03/07/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 3, 2017 @ 10:31 am
  • W dziale: rozrywka, styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Turniej tańca

Święto tańca. 150 par walczyło o puchar prezydenta

Read More →