Kamila
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Prof. Andrzej Rzepliński będzie gościem KOD Legnica

Przez   /   14/06/2019  /   No Comments

W środę 3 lipca legniczanie będą mieli okazję spotkania z prof. Andrzejem Rzeplińskim, prawnikiem, prezesem Trybunału Konstytucyjnego z lat 2010-2016, obrońcą ładu konstytucyjnego i żywym symbolem sądowych protestów z roku 2017. Profesor przyjął zaproszenie Komitetu Obrony Demokracji oraz Fundacji Jacka Głomba Naprawiacze Świata. Wygłosi wykład w ramach Latającego Uniwersytetu

Spotkanie odbędzie się 3 lipca o godz. 18 w kawiarni Ratuszowa. Lokal nie jest mały, ale organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania, dlatego wprowadzili zapisy. Wszyscy, którzy chcą posłuchać wykładu pana profesora mogą już teraz zgłaszać się mejlowo (kodlegnica@gmail.com) lub sms-em (535 323 787). Zgłoszenia będą przyjmowane do 30 czerwca br.

Prof. Rzepliński z wykształcenia jest karnistą. Specjalizuje się również w prawach człowieka. Przed objęciem stanowiska prezesa Trybunału Konstytucyjnego pracował m.in. w Komitecie Helsińskim i Helsińskiej Fundacji Człowieka.  Działał jako ekspert ONZ, Rady Europy i OBWE.

Jako konsekwentny obrońca niezależnego sądownictwa stał jednym z głównych wrogów obozu, który rządzi w Polsce od 2015 roku.

- Nie ustąpię ze stanowiska – mówił cztery lata temu w wywiadzie dla TVN-u. -  To znaczyłoby, że ofiara, która jest okładana kijem bejsbolowym, w pewnym momencie zaczyna wołać, że sprawca ma rację i proszę bić jeszcze mocniej.

- Sędziowanie w czasie sztormu może być skuteczne wówczas, gdy będziemy wspólnie bronić konstytucyjnych podstaw ustroju państwa – przypominał Zgromadzeniu Ogólnemu Sędziów Sądu Najwyższego 14 czerwca 2016 roku, na pół roku przed końcem swojej kadencji.

Z ogromną godnością przetrwał ataki. Po odejściu z Trybunału Konstytucyjnego wszedł w skład powołanego przez Lecha Wałęsę  Komitetu Obywatelskiego, monitorującym przebieg wyborów w Polsce w latach 2018–2020.

FOT. FACEBOOK.PL/ KOD LEGNICA

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 101 dni temu dnia 14/06/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 14, 2019 @ 11:26 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zatrzymany audi

Wjechał w motocyklistę i uciekł. Policja go odnalazła

Read More →