Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Premier Szydło: Mercedes wybuduje fabrykę w Jaworze

Przez   /   13/10/2016  /   3 Comments

Premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki i prezes Mercedes-Benz Cars Markus Schaefer oficjalnie poinformowali przed chwilą o podpisaniu umowy w sprawie budowy fabryki silników w Jaworze. Daimler AG zainwestuje w swój zakład ok. 500 mln euro i stworzy 500 miejsc pracy. – W przyszłym roku fabryka zainicjuje produkcję – obiecuje prezes Schaefer.

Według Markusa Schaefera każde miejsce pracy w jaworskim zakładzie wygeneruje 6 w jego otoczeniu (czyli w sumie 3 tysiące). Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego będzie jeszcze lepiej – 1 miejsce w Mercedesie przełoży się na 10 kolejnych w regionie (czyli w sumie 5 tysięcy).

- Cieszymy się, że firma o tak olbrzymim dorobku, ciesząca się uznaniem na całym świecie, podjęła decyzję o inwestowaniu w Polsce – mówiła premier Beata Szydło. Podkreślała, jak dobrze jaworska fabryka wpisuje się w rządowy Plan Odpowiedzialnego Rozwoju. Również Mateusz Morawiecki akcentował, że inwestycja Mercedesa oznacza miejsca pracy dla wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Zapowiadał przebudowę szkolnictwa zawodowego i procesu kształcenia inżynierów, by sprostały nowym zadaniom.

- Polska nie jest już montownią AGD – przekonywał. –  Cieszymy się z bardzo wielu tego typu inwestycji, ale w szczególności cieszymy się z tych inwestycji, które przyprowadzają nad Wisłę projekty wysoko zaawansowane technologicznie. To przekłada się na wiele pozytywnych aspektów rozwoju gospodarczego.

Zapytany o pomoc publiczną dla Daimler AG, wicepremier unikał konkretów.

- Nie wyszliśmy ponad przepisy – mówił. – Ta pomoc jest porównywalna do tego, co są w stanie zaoferować sąsiedzi Polski. O tej inwestycji zadecydowały inne czynniki.

Dobrym duchem inwestycji nazwano pochodzącą z Jawora minister Elżbietę Witek. Podkreślano też wsparcie dyrektor komunikacji Mercedes-Benz Polska Ewy Łabno-Falęckiej. Dziękowano za zaangażowanie pracownikom Legnickiej a zwłaszcza Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Chwalono pracę Ministerstwa Rozwoju. Ani Beata Szydło, ani Mateusz Mateusz Morawiecki nie zająknęli się o rocznych wysiłkach samorządowców z Jawora (miastem rządzi związany z PO Emilian Bera), by sprostać oczekiwaniom niemieckiego inwestora. Dopiero prezes Markus Schaefer z wdzięcznością wspominał ich zaangażowanie.

- Rozważaliśmy 7 lokalizacji. Kiedy nasza drużyna wróciła z Jawora, powiedzieli “To jest to” – mówił.

Według prezesa Schaefera, jaworska fabryka będzie zakładem wysoce innowacyjnym. Mercedes planuje wykorzystać w niej doświadczenia z innych swoich zakładów, m.in. współpracę ludzi z robotami.

FOT. SCREEN z TVP.INFO

 

    Drukuj       Email

3 komentarze

  1. robi pisze:

    ta szydło udaje albo ona naprawdę myśli że ludzie to idioci!!!

  2. redaktor pisze:

    oj tam, zaraz leży.. Jawor już nie leży, to Legnica leży. Jak pytają gdzie ona leży to ja odpowiadam, że pod Lubinem.

  3. Legnicznin pisze:

    Jawor leży bardzie koło Legnicy, a nie koło Wrocławia… Mówią i piszą to tak żeby i jak by Legnica była nie znana…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

images

OFE Aviva dokupił akcje KGHM. Ma już ponad 5 proc.

Read More →