PWSZ rekrutacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Posłanka ujęła się za rodziną zagrożoną deportacją

Przez   /   15/03/2019  /   3 Comments

Elżbieta Stępień – legnicka posłanka Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej – spotkała się w Urzędzie do Spraw. Cudzoziemców z ministrem Rafałem Rogalą, aby porozmawiać na temat ukraińskiej rodziny z Legnicy, której grozi deportacja. – Rafał Rogala, szef Urzędu ds. Cudzoziemców , zapewnił że decyzja w tej sprawie zapadnie najdalej do dwóch miesięcy – relacjonuje pani poseł.

Państwo Kopyshchyk mają decyzję komendanta Placówki Straży Granicznej w Legnicy, który uznał, że od października razem z 7 nieletnimi dziećmi przebywają w Polsce nielegalnie i nakazał im opuszczenie granic Polski do końca czerwca 2019 roku. Ukraińska rodzina odwołała się od tej decyzji do szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Trwa procedura odwoławcza. Jak informuje po spotkaniu z ministrem Rafałem Rogalą posłanka Elżbieta Stępień, rodzina będzie musiała uzupełnić formalności, których niedopełnienie zdecydowało o wydaniu decyzji nakazującej opuszczenie Polski.

O sprawie jest głośno od miesiąca, dzięki legniczaninowi Piotrowi Budzianowskiemu, kapelmistrzowi Dziecięco Młodzieżowej Orkiestry-Dętej, gdzie grają córki Oleny i Vadima. Piotr Budzianowski przygotował petycję w obronie ukraińskiej rodziny i walczy o to, by pozwolono im zostać w Polsce. W obronie państwa Kopyschyk wystąpili lokalni politycy z prezydentem Tadeuszem Krzakowskim na czele, media, wielu mieszkańców Legnicy i innych miejscowości.

Państwo Kopyschczyk przyjechali z dziećmi do Polski ze wschodniej Ukrainy w 2015 roku. Za własne pieniądze kupili niewielkie mieszkanko w Legnicy i własnymi siłami je wyremontowali. Dwóch najstarszych synów się usamodzielniło. Pracują. Najstarsza córka jest studentką Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  im. Witelona w Legnicy. Młodsze w wieku od 7 do 17 lat uczą się w legnickich szkołach, udzielają społeczne, grają w orkiestrze, uczestniczą w zajęciach Legnickiego Centrum Kultury. Są pilne, grzeczne, zdolne, lubiane przez rówieśników. Wszyscy mówią po polsku. Nie chcą wracać na Ukrainę.

Szeroko o sprawie piszemy od lutego. SZCZEGÓŁY TUTAJ

FOT. ELŻBIETA STĘPIEŃ, PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 65 dni temu dnia 15/03/2019
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Marzec 15, 2019 @ 12:00 pm
 • W dziale: wiadomości

3 komentarze

 1. DO ELA: Ele się Pani/ Panu pomyliły. Fakt pisał o posłance PIS Elżbiecie Witek z Jawora, nie o posłance KO-PO Elżbiecie Stępień z Kunic.

 2. xxx pisze:

  Do ELA: Posłanka Stępień nie firmuje “dobrej zmiany”! Gwoli ścisłości…

 3. Ela pisze:

  No, ciekawe są poczynania naszych posłanek. Inna posłanka z kolei wyznała Faktowi, że nie miała żadnego wpływu na to, by jej bliski znajomy (mówi do niej “ciociu”) dostał intratną posadę.
  Nie chcę być złą wróżką, ale w obu przypadkach pachnie mi tu imposybilizmem, na który skarżył się prezes wszystkich prezesów onegdaj.
  Czy to wiosna, czy zbliża się zmiana dobrej zmiany?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

srebro 129

Legnica błyszczy. Piękna kulminacja Festiwalu Srebro

Read More →