Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Pomnik Zesłańcom Sybiru na ukończeniu

Przez   /   30/06/2015  /   No Comments

Już wszystkie elementy Pomnika Zesłańcom Sybiru przywiezione zostały na Plac Sybiraków w Legnicy. Wczoraj (29 czerwca) były montowane. Monument przybrał zaprojektowaną formę. Pozostały jeszcze prace wykończeniowe.

Jako ostatnie przywiezione zostały monumentalne bryły kamienne. Posadowiono je pionowo na fundamentach i zakotwiono. Wcześniej na plac trafiły symboliczne granitowe tory i podkłady, na których wyryto nazwy miejscowości – największych skupisk zesłańczych.
Monument, zaprojektowany przez legnickiego artystę Grzegorza Niemyjskiego, powstał w firmie Piramida w Kostrzy koło Strzegomia. Składa się z trzech pionowych bloków. Najwyższy jego element ma ponad 4 metry wysokości i waży około 8 ton. Wieńczy go wykonana z brązu draperia, która nawiązuje do powiewającej na wietrze flagi z orłem. Blok opatrzony jest znakiem Związku Sybiraków i inskrypcją: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940–1956 w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości – Legniczanie”.
Kolejnym etapem prac przy pomniku będzie jego podświetlenie. Następnie posadzona zostanie szata zieleni.
Przypomnijmy, że o budowę pomnika zabiegało legnickie koło Związku Sybiraków. Projekt monumentu zaakceptowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wielkiego wsparcia inicjatorom przedsięwzięcia udzielił prezydent Tadeusz Krzakowski. Koszt tego zadania, pn. „Przebudowa ul. Wrocławskiej – budowa Placu Sybiraków i pomnika Zesłańcom Sybiru”, to ponad 2 mln zł. Fundacja Polska Miedź przyznała darowiznę w kwocie 250 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy pomnika.
Legnica zyskuje nowe, reprezentacyjne miejsce pamięci narodowej. Jest to jednocześnie kolejny element systematycznej rewitalizacji tej części miasta.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1264 dni temu dnia 30/06/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 30, 2015 @ 2:10 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →