Avon
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Policyjny bilans świąt: 1 wypadek, 22 kolizje

Przez   /   27/12/2017  /   No Comments

Przez całe święta prowadzona była akcja “Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie 2017″. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwali policjanci różnych pionów Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Niestety nie dla wszystkich kierujących spotkanie z nimi zakończyło się bez konsekwencji…

Działania rozpoczęły się 22 grudnia o godzinie 6.00, a zakończyły wczoraj o godzinie 22.00. Policjanci zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, szczególnie stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Niestety zatrzymano 8 kierujących, którzy prowadzili pojazdy w stanie nietrzeźwości oraz 1 w stanie po użyciu alkoholu.

W czasie świąt doszło do 23 zdarzeń drogowych, w tym policjanci odnotowali jeden wypadek i 22 kolizje. Do wypadku doszło w niedzielę tj. 24 grudnia br. o godzinie 12.40 na skrzyżowaniu ulicy II Armii Wojska Polskiego z ulicą Moniuszki. Kierująca pojazdem marki VW Golf na przejściu dla pieszych potrąciła 82-letniego rowerzystę. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Dalszy los kierującej leży w rękach sądu.

Przypomnijmy, w znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy – znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Przed nami wyjazdy noworoczne. Przytaczając wigilijne zdarzenia drogowe legnicka Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, rozsądek oraz zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie.

Pamiętajmy, na drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej!

To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!

mł. asp. Iwona Król-Szymajda

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 353 dni temu dnia 27/12/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 27, 2017 @ 9:53 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →