Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“PL 100″ czyli sto lat niepodległości w biżuterii

Przez   /   27/11/2018  /   No Comments

W piątek 30 listopada o godz. 18 legnicka  Galeria Ring (Rynek 12) zaprasza na finisaż wystawy “PL 100″, zorganizowanej dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Legniczanie mają wyjątkową okazję  spotkania twórców biżuterii z całej Polski i obejrzenia prac biżuteryjnych powstałych na przestrzeni ostatnich 100 lat, ważnych z różnych przyczyn dla rozwoju polskiej sztuki złotniczej.

“PL 100″ to przekrojowa i okolicznościowa prezentacja polskiej biżuterii artystycznej, przygotowana w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zdawaliśmy sobie sprawę, że nie sposób w 100 obiektach wyczerpująco i obiektywnie zawrzeć tak bogatej historii polskiej biżuterii, pełnej meandrów estetycznych i treściowych, jakże często warunkowanych okolicznościami zewnętrznymi – społecznymi, artystycznymi, politycznymi. Dlatego wystawa z założenia miała być impresją na temat tej pięknej, acz niedocenionej dziedziny sztuki, czy jak wolą inni – dizajnu. Zawiera 100 obiektów powstałych w Polsce w ostatnim stuleciu. Jest to zbiór bardzo różnorodny, pokazujący i prace prekursorów polskiego złotnictwa artystycznego z okresu międzywojnia, i te późniejsze, świadczące o intensywnym i oryginalnym rozwoju sztuki złotniczej w okresie powojennym. Nie brakuje także najnowszych realizacji autorstwa znanych i cenionych artystów współczesnych, obrazujących aktualne tendencje i kierunki rozwoju biżuterii. Na wystawie znalazły się więc prace wykonane zarówno w tradycyjnych technikach i materiałach, jak i te  eksperymentalne, zarówno o funkcjach stricte estetycznych, jak i te będące ważnymi komunikatami w sprawach społecznych. Wyboru prac na wystawę dokonało grono wybitnych artystów i ekspertów z dziedziny biżuterii artystycznej. W tym miejscu pragniemy podziękować konsultantom, którzy wskazali prace na wystawę: Andrzejowi Bossowi, Sławomirowi Fijałkowskiemu, Sarze Gackowskiej, Marcie Hryc, Pawłowi Kaczyńskiemu, Małgorzacie Kalińskiej, Sergiuszowi Kuchczyńskiemu, Magdalenie Kwiatkiewicz, Annie Sado, Andrzejowi Szadkowskiemu, Marcinowi Tymińskiemu, Jarosławowi Westermarkowi, Arkowi Wolskiemu i Tomaszowi Zaremskiemu. Dziękujemy, że zechcieli Państwo przyczynić się do powstania wystawy “PL 100″. Dziękujemy również osobom i instytucjom, które użyczyły prace na wystawę.
Pochodzą one z: Kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, Archiwum Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Muzeum Miedzi w Legnicy, kolekcji prywatnej prof. Andrzeja Szadkowskiego, kolekcji prywatnej Tomasza Zaremskiego.

Monika Szpatowicz, Zbigniew Kraska

 


FOT. GALERIA SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 173 dni temu dnia 27/11/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 27, 2018 @ 1:15 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

srebro 129

Legnica błyszczy. Piękna kulminacja Festiwalu Srebro

Read More →