Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

PKP PLK chce dokończyć remont legnickiego dworca

Przez   /   09/01/2018  /   No Comments

W lutym zapadną decyzje dotyczące przebudowy stacji PKP w Legnicy.  - Jej infrastruktura pasażerska zostanie dostosowania do potrzeb podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się – zapewnia Bohdan Ząbek z zespołu prasowego wrocławskiego oddziału spólki PKP Polskie Linie Kolejowe.

PKP Polskie Linie Kolejowe szacowały, że przebudowa części peronowej legnickiego dworca będzie kosztować nie więcej niż 25.830.000 zł brutto. Obie złożone w przetargu oferty o 7 mln zł przekraczają też budżet. Spółka nie unieważniła jednak postępowania. Jak informuje Bohdan Ząbek, przedłużony został okres związania ofertami.

Spośród dwóch oferentów, którzy stanęli do przetargu, wyższą cenę zaproponowała jaworska firma Infrakol: 32.558.100 zł brutto. Konkurencja – spółka Fewaterm z Gromnika – jest gotowa podjąć się realizacji remontu za 32.496.625,31 zł brutto.

Głównym celem inwestycji pozostaje dostosowanie legnickiego dworca do potrzeb osób niepełnosprawnych i podróżnych mających problem z poruszaniem się. Stąd przy peronach pojawią się windy – jeśli warunki pozwolę wystarczająco przestronne, by w środku zmieścili się podróżujący z rowerem rowerzyści. Gruntownie przebudowane zostaną perony nr 3 i 4, przy których zatrzymują się pociągi.

Renowację przejdzie wybudowana w 1910 roku, wzorowana na konstrukcji Hamburg Hauptbahnhof, hala peronowa – jedna z trzech na terenie Polski (obok wrocławskiej i bytomskiej). Jako obiekt zabytkowy, wymaga szczególnego traktowania. Wykonawca odtworzy m.in świetlik w jej kalenicy i pokrycie dachowe. Zamontuje wzorowane na przedwojennych stylowe okrągłe zegary z tradycyjną tarczą, i drewniane ławki, nawiązujące do historycznego charakteru stacji. Wypiaskuje i zabezpieczy przed korozją metalową konstrukcję hali. Na podstawie badań ustali odtworzy oryginalną kolorystykę. PKP PLK chce, by – podobnie jak to się stało przy remoncie wnętrza dworca – maksymalnie dużo elementów sprzed stu lat po oczyszczeniu i zakonserwowaniu wróciło na swoje miejsce.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 286 dni temu dnia 09/01/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 9, 2018 @ 4:48 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

legnica-sesja-nadzwyczajna-015

Skład Rady Miejskiej w Legnicy na nową kadencję

Read More →