PWSZ rekrutacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Piramidiana” Jerzego Olka w Galerii Sztuki

Przez   /   18/06/2018  /   No Comments

Sezon letni w Galerii Sztuki rozpoczynamy wernisażem prac Jerzego Olka – artysty, teoretyka i krytyka sztuki. Jego prace są świadectwem dwóch wielkich pasji: geometrii i fotografii. Sam artysta jest zarówno wielkim erudytą jak i gawędziarzem w dziedzinie sztuki i nie tylko; udział w wernisażu będzie zatem niepowtarzalną okazją posłuchania, jak Jerzy Olek sam opowiada o swojej twórczości i fascynacjach. Wernisaż wystawy „Piramidiana” już w najbliższy piątek, 22 czerwca, o godz. 18:00 w Galerii Sztuki.

Twórczość Jerzego Olka rozwija się wokół zagadnienia przestrzeni, której subiektywne wyobrażenia przedstawia rysunkiem, fotografią, lustrzanym odbiciem, grafiką lub komputerowym drukiem, tworząc rozbudowane struktury wizualne i instalacje. Interesują go zagadnienia związane z widzeniem, jego ograniczeniami, ze złudzeniami optycznymi i technikami iluzjonistycznego obrazowania.

Artysta od początku lat 90. realizuje swój autorski program Bezwymiar iluzji, na który składają się obrazy, rysunki, instalacje, fotografie, grafiki, projekcje, a także szereg tekstów teoretycznych. Koncentruje się wokół problematyki związanej z próbami uprzestrzennienia obrazu, wykroczenia poza dwuwymiarowość przedstawienia. Jego refleksja dotyczy także widzialności rzeczy, możliwości i granic poznania. Twórca rozważając interesujące go zagadnienia posiłkuje się wiedzą z zakresu matematyki, geometrii nieeuklidesowej, psychofizjologii i kosmologii. W swoich komentarzach łączy ze sobą wątki filozofii zen ze spuścizną  europejskiej awangardy. Publikuje, wystawia i podróżuje, stale współpracuje ze znanymi artystami i cenionymi przedstawicielami świata nauki, co pozwala mu lokować podejmowane działania w szerokiej perspektywie.

Wystawa „Piramidiana” jest w pewnej mierze kontynuacją tego, czym Jerzy Olek zajmuje się od lat: naturą linii, a więc i geometrii jako takiej. Interesuje go szukanie nietypowego porządku oraz porządkująca gra z niespodziewanym przypadkiem. Jedną z lubianych przez niego form jest czworościan i piramida.

Jerzy Olek (ur. 1943 w Sanoku) – artysta plastyk z tytułem profesorskim, krytyk i teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (Katedra Fotografii, Wydział Komunikacji Multimedialnej) i Gdańsku, a także Politechniki Wrocławskiej I Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie wykłada w instytucie grafiki SWPS  Uniwersytetu Humanistycznospołecznego we Wrocławiu. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. Animator ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej (lata 70.) oraz fotografii elementarnej (lata 80.). Pomysłodawca i kurator wystaw w Polsce i za granicą. Jest autorem licznych publikacji w periodykach polskich i obcych. W domowej galerii „ef” w Starym Gierałtowie prezentuje kolekcję miniatur autorstwa artystów z wielu krajów. Od połowy lat 80. organizuje tam warsztaty pn. „Uczestnictwo we wspólnocie”. Jest autorem książek: Moja droga do bezwymiaru, Umożliwianie niemożliwemu, 7 od/za/słon iluzji i Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek.

Jerzy Olek: PIRAMIDIANA

Galeria Sztuki

14.06. – 04.07.

Wernisaż: 22.06., 18:00

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy

FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE GALERII SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 336 dni temu dnia 18/06/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 18, 2018 @ 11:59 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Mark Watson - MW_170723_KatieMelua_3957

Katie Melua nie może się doczekać koncertu w Legnicy

Read More →