Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Piknik diabetologiczny w Centrum Medycznym

Przez   /   11/06/2016  /   15 Comments

Cukrzyca nie boli, ale późno wykryta i nieleczona może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń narządu wzroku, układów krążenia, moczowego i neurologicznego. Chcąc zachęcić legniczan, aby traktowali to zagrożenie odpowiedzialnie i dbali o swe zdrowie, Centrum Medyczne we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Legnicy zorganizowało piknik diabetologiczny, podczas którego można było m.in. zmierzyć poziom cukru we krwi, porozmawiać ze specjalistami i dobrać sobie dietę.

Na pikniku pod Centrum Medycznym w Legnicy można było spotkać dwie grupy pacjentów. Pierwsza to już zdiagnozowani i objęci leczeniem cukrzycy, którzy wykorzystali okazję, by poszerzyć swą wiedzę, skonsultować się z dietetykiem lub diabetologiem, skorzystać z darmowych zabiegów. W drugiej grupie byli ludzie, którzy nigdy wcześniej nie badali się pod kątem tej choroby. Część obserwowała u siebie symptomy mogące świadczyć o problemach z poziomem cukru i postanowiła się upewnić, że są zdrowi, inni przyszli z ciekawości, niekiedy wprost z ulicy, zwabieni tłumem kłębiącym się wśród namiotów. Dzisiejszy piknik służył więc edukacji, ale był zarazem atrakcyjną formą badań przesiewowych.

- Czasami bywa tak, że przypadkowo wykrywamy cukrzycę u pacjenta – opowiada Teresa Głaz, pielęgniarka rodzinna z Centrum Medycznego – Ktoś przychodzi, bo źle się czuje. My wykonujemy mu podstawowe pomiary w gabinecie zabiegowym i jeśli symptomy wskazują na problem z poziomem cukru, sięgamy po glukometr.

Z cukrzycą jest ten problem, że na początku rozwija się nie dając wyraźnych objawów. Niewielkie odchylenia od normy mogą być niedostrzegalne. Dopiero przy wyższym poziomie cukru (ok. 200 mg/dl) może się pojawić jakiś dyskomfort, np. wzmożone pragnienie, uczucie senności albo rozdrażnienie.  Nierzadko także te symptomy cukrzycy są jednak lekceważone.

- Osoby po czterdziestym roku życia powinny przynajmniej raz w roku skontrolować poziom cukru – radzi Teresa Głaz. –  Pacjenci zarejestrowani w Centrum Medycznym mają zapewniony dostęp do wszelkich badań,  leczenie w ramach podstawowej opieki zdrowotnej i porady specjalistów. Pacjenci spoza naszej przychodni również mogą wykonać u nas badania, na zasadach komercyjnych. Zapraszamy codziennie od godziny 7, na czczo. Koszt jest niewielki, 5 złotych, a sprawa bardzo ważna. Jeśli wynik będzie odbiegał od normy, poinstruujemy, jak dalej postępować.

Niestety, pacjenci z cukrzycą już do końca życia będą musieli uważać na to, co jedzą i stale kontrolować poziom cukru przy użyciu glukometru.

- To choroba przewlekła. Naszą rolą jest nauczenie pacjentów, jak funkcjonować z cukrzycą zachowując dotychczasową jakość życia. To możliwe – mówi Danuta Wałęga-Szych, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy, która była współorganizatorem pikniku diabetologicznego. Pod kierunkiem dietetyka Moniki Maćków studenci z PWSZ przygotowali do degustacji przykładowe posiłki, które mogą bez obaw spożywać chorzy na cukrzycę. Wiele osób dopytywało o przepisy na zaproponowane potrawy. Kto się zagapił, będzie mógł poprosić o nie w Centrum Medycznym

- Z PWSZ współpracujemy od kilku lat – mówi prezes Ryszarda Chełmińska. – Prowadzimy dla legnickiej uczelni praktyki w przychodni POZ. Będziemy też przyjmować na praktykach studentów fizjoterapii.

Podczas pikniku można było skorzystać także z innych usług oferowanych w przychodni na ul. Libana. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się plenerowy gabinet kinesiotapingu – metody polegającej na oklejaniu różnych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami, które  łagodzą ból, poprawiają krążenie, zapobiegają skurczom mięśni i chronią przed kontuzjami. Panie zatrzymywały się przy stoisku, na którym można było nauczyć się samobadania piersi korzystając z fantomów.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

 

    Drukuj       Email

15 komentarze

 1. wkrotce.pl pisze:

  Super post

 2. kksz.lm.pl pisze:

  Super post

 3. zdz.webd.pl pisze:

  Super artykuł

 4. What’s up mates, its fantastic piece of writing about tutoringand entirely defined, keep it up all the
  time.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

objazd

Remont przejazdu kolejowego na ul.Chojnowskiej w Legnicy

Read More →