um_team
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Nowe otwarcie Legnickiej Biblioteki Publicznej

Przez   /   02/10/2018  /   No Comments

Dobiegła końca trwająca 15 miesięcy rewitalizacja Legnickiej Biblioteki Publicznej. Dzisiaj (2 października) nastąpiło uroczyste jej otwarcie. Jest co podziwiać.

Prace budowlane i konserwatorskie oraz unowocześnienie i rozbudowa kosztowały ok. 5,8 mln zł. Blisko 4,8 mln stanowiło unijne dofinansowanie z RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Ta neogotycka budowla, zbudowana z cegły, obłożona licówką ceramiczną ma bardzo ciekawą elewację z gzymsami, fryzami i rozetami. Niewątpliwie jest jedną z ciekawszych legnickich obiektów architektonicznych. Ma równie ciekawą i bogatą historię.
- Nasz wyjątkowy budynek, liczący sobie już 125 lat, należy do historycznego dziedzictwa miasta, ale z całą naszą społecznością tworzy przyszłość – mówiła dyrektor LBP, Anna Gątowska.
W uroczystości otwarcia biblioteki liczny udział wzięli legniccy i dolnośląscy bibliotekarze, czytelnicy, przyjaciele książek. Przybyli także m.in. marszałek województwa Cezary Przybylski, wicemarszałek Tadeusz Samborski i prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.
- Legnica jest bardzo ważnym i intensywnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym i kulturalnym naszego regionu – mówił Cezary Przybylski. -Dolny Śląsk rozwija się i unowocześnia najszybciej we wszystkich regionach Unii Europejskiej. Tworzy też najwięcej nowych miejsc pracy. Potrafimy z pożytkiem dla mieszkańców wykorzystywać środki unijne.
- Dziękujemy panu marszałkowi za wsparcie z jego strony – podkreślił Tadeusz Krzakowski. – Umożliwia to ratowanie i rewitalizację dziedzictwa kulturowego również w naszym mieście.
Obiekt dawnej loży masońskiej otrzymał odnowione ściany zewnętrzne. Wymieniono wszystkie okna, wyremontowano dach, zamontowana została winda dla niepełnosprawnych i seniorów. Na zewnątrz biblioteki powstały enklawy wypoczynku pośród zieleni. Ustawione są leżanki, na których można spędzić czas z książką w ręku.
Powstała strefa młodzieży z interaktywną ścianą i stołem, e-galeriami i okularami do wirtualnej rzeczywistości. Jest sala spotkań ze znakomitym nagłośnieniem w dawnej Sali ceremonialnej loży. Stworzono warunki dla przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych, prezentacji multimedialnych, koncertów. Dostępny jest wszechstronny księgozbiór regionalny, naukowy i informacyjny oraz unikatowe czasopisma.
Podczas remontu piwnic odsłonięte zostały tajemnicze i bardzo oryginalne polichromie. Zostały już odnowione i zapewne będą ogromną atrakcją turystyczną. W tym piwnicznym diabelsko – mieszczańskim otoczeniu z żabą i małpą będzie można, jak w dawnych czasach, degustować wino i spotykać się np. na dysputach literackich.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 19 dni temu dnia 02/10/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 3, 2018 @ 11:44 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

wybory 004

Pomylono karty. Wybory w Złotoryi do powtórki?

Read More →