Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Niewesołe święta na drogach: wypadki i nietrzeźwi kierowcy

Przez   /   27/12/2016  /   No Comments

Przez całe święta prowadzona była akcja “Bezpieczny Weekend – Boże Narodzenie 2016″. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwali policjanci różnych pionów Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Niestety nie dla wszystkich kierujących spotkanie z nimi zakończyło się bez konsekwencji…

Działania rozpoczęły się 23 grudnia o godzinie 6.00, a zakończyły wczoraj o 22.00. Policjanci zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz respektowanie przepisów ruchu drogowego, szczególnie stosowanie się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Niestety zatrzymano 3 kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu oraz 2 w stanie po użyciu alkoholu.

W czasie świąt doszło do 21 zdarzeń drogowych, w tym policjanci odnotowali dwa wypadki i 19 kolizji. Do opisywanych wypadków doszło w ubiegły piątek. Do pierwszego z nich doszło o godzinie 08.26 na skrzyżowaniu ulicy Rataja z ulicą Andersa w Legnicy. Kierująca pojazdem marki Peugeot wjechała na skrzyżowanie, gdzie w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa kierującej rowerem doprowadziła do ich zderzenia. Kobieta, która jechała na rowerze została przewieziona do szpitala. Badanie alkomatem wykazało, że uczestniczki wypadku były trzeźwe.

Do kolejnego zdarzenia drogowego doszło tego samego dnia około godziny 19.00. Kierujący pojazdem marki Toyota 41-letni legniczanin na ulicy Sikorskiego, potrącił mężczyznę przechodzącego przez pasy. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przeprowadzane przez legnickich policjantów wykazało, że kierujący samochodem miał ponad 2,3 promila. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy, po czym trafił do policyjnego aresztu.

Dalszy los kierujących leży w rękach sądu.

Przypomnijmy,

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy – znajdując się w tym stanie – spowodowali wypadek drogowy (zdarzenie, w którym były osoby zabite lub ciężko ranne). W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

Przed nami wyjazdy noworoczne. Przytaczając wigilijne zdarzenia drogowe legnicka Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę, rozsądek oraz zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych.

Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie.

Pamiętajmy, na drodze kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej!

To może uratować pieszemu lub rowerzyście życie!

mł. asp. Iwona Król-Szymajda

FOT. POLICJA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1591 dni temu dnia 27/12/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Grudzień 27, 2016 @ 3:19 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

obrady_kapituly_konkursu_ambasador_polski_4_

Heros of Might and Magic III czyli Lewandowski w KGHM

Read More →