Jasminowa Dolina
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Niebawem Katie Melua i inne atrakcje Legnica Cantat

Przez   /   13/05/2019  /   No Comments

Od 24 maja do 2 czerwca trwać będzie wielkie święto muzyki, którego gwiazdą będzie Katie Melua. Wystąpią też inni, znani artyści, będzie wiele ciekawych wydarzeń. Wszystko za sprawą jubileuszowej, 50. edycji Legnicy Cantat.

Ogólnopolski Turniej Chórów Legnica Cantat to jeden z najstarszych, najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali chóralnych w Polsce. Turniej wymyślił i stworzył w latach 60. ub. wieku niezastąpiony animator legnickiej kultury Henryk Karliński (jego imię nosi dziś Legnickie Centrum Kultury, które organizuje Legnicę Cantat). Karliński zasłynął nie tylko z zielonych włosów, które w czasach głębokiej komuny były wręcz niepojętą sensacją, ale przede wszystkim z tego, że pomysłami na wydarzenia kulturalne zdecydowanie wyprzedzał epokę, w której przyszło mu żyć i pracować. To dzięki jego ponadczasowej kreatywności Legnica m.in. już od pół wieku udowadnia, że muzyka chóralna nie jest ani nudna, ani zarezerwowana wyłącznie dla koneserów. – Muzyka chóralna jest po prostu fajna! – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. I opowiada: – Co ciekawe, choć w tym roku mamy 50 edycję Legnicy Cantat, to tak naprawdę turniej odbył się po raz pierwszy w 1967 r., czyli 52 lata temu. Jednak wprowadzenie stanu wojennego, zamach na papieża Jana Pawła II a potem różne, organizacyjne zawieruchy spowodowały, że Legnica Cantat nie odbyła się dwa razy. Dlatego w tym roku obchodzimy oficjalnie jej półwiecze – wyjaśnia dyrektor Szczepaniak. I zaprasza wszystkich na tegoroczny, jubileuszowy festiwal, nad którym honorowy patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Najważniejszą częścią Legnicy Cantat 50. będzie turniej najlepszych chórów z całego kraju, które nadesłały swoje zgłoszenia, zostały zweryfikowane przez złożoną z wybitnych znawców muzyki chóralnej Radę Artystyczną i powalczą o główne trofeum – Lutnię im. Jerzego Libana z Legnicy. Ta część turnieju odbędzie się 1 czerwca, w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Dzięki transmisji na żywo przesłuchań konkursowych w Radiu Plus (www.legnica.fm) występów będą mogli posłuchać wielbiciele muzyki chóralnej na całym świecie.

W ramach Legnicy Cantat 50. odbędzie się też wiele innych, ciekawych wydarzeń i koncertów. Najbardziej spektakularnym będzie koncert “The Age of Sing”, w ramach którego – z towarzyszeniem chórów, w formule a capella – wystąpią: światowej sławy wokalistka Katie Melua oraz znani i lubiani polscy artyści: Renata Przemyk, Kamil Bednarek i Piotr Cugowski. – Ten koncertowy projekt będzie zupełnie wyjątkowy, ponieważ w tym kształcie odbędzie się pierwszy i ostatni raz. Specjalnie dobrany repertuar, poddany nowym aranżacjom, zabrzmi na żywo tylko 25 maja, o godz. 21.00 na dziedzińcu Akademii Rycerskiej w Legnicy – podkreśla Grzegorz Szczepaniak.

Innym wyjątkowym projektem Legnicy Cantat 50. będzie polska premiera światowego hitu “Voices of Light. The Passion of Joan of Arc”, w przejmujący sposób przedstawiająca historię męczeństwa Joanny d′Arc. Widowisko zostało już ponad 200 razy zaprezentowane na scenach całego świata, m.in. w Sydney, Waszyngtonie, Los Angeles czy Londynie. Entuzjastyczne recenzje spektaklu ukazały się w największych, opiniotwórczych amerykańskich tytułach, m.in. w “Los Angeles Times”, “Chicago Tribune”, “New York Times”, “Wall Sreet Journal” czy “Washington Post”. W Legnicy widowisko odbędzie się dwukrotnie: 30 maja, o godz. 21.00 oraz 31 maja, o godz. 19.00 – w Kościele Ewangelickim Marii Panny, zaliczanym do najcenniejszych zabytków sakralnych na Śląsku.

Podczas jubileuszowej Legnicy Cantat odbędzie się też m.in. ciekawe wydarzenie, zachęcające legniczan (i nie tylko) do wspólnego śpiewania, prowadzone przez znany i uznany na świecie Chór Binarny, specjalizujący się w sztuce performance`u. Będzie też finał Dźwiękowej Mapy Legnicy. Obejrzymy również ciekawe wystawy: jubileuszową w Muzeum Miedzi (w ramach Nocy Muzeów) oraz wystawę plakatów Legnicy Cantat na dworcu PKP w Legnicy. Co ciekawe: od 11 maja do 2 czerwca, na trasie PKP Legnica – Wrocław, Koleje Dolnośląskie – partner festiwalu – uruchomią specjalny pociąg pod szyldem Legnicy Cantat.

Tegoroczny festiwal zwieńczy Koncert Jubileuszowy, podczas którego m.in. usłyszymy prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie z okazji 50-lecia legnickiego festiwalu. Będzie to “Missa Choralis” autorstwa Pawła Łukaszewskiego – znakomitego, współczesnego kompozytora, specjalizującego się w muzyce sakralnej i chóralnej, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Finałem Koncertu Jubileuszowego będzie ceremonia ogłoszenia wyników oraz wręczenie nagród w tegorocznej edycji konkursu chórów. To wydarzenie odbędzie się 2 czerwca, o godz. 12.00 w Kościele Ewangelickim Marii Panny.

Zaglądajcie na naszą stronę lck.art.pl oraz na profil LCK na facebooku – tam znajdziecie szczegóły wydarzeń Legnicy Cantat 50.
Legnickie Centrum Kultury zaprasza!

Źródło: EGO/ Legnickie Centrum Kultury

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 96 dni temu dnia 13/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 12, 2019 @ 8:45 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mirai_44

Co jest do obejrzenia w legnickim Kinie na Dachu?

Read More →