Juwenalia
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Moje trzy grosze. Żadna sztuka

Przez   /   08/08/2018  /   3 Comments

Wielbłądy, konie fryzyjskie, alpaki, osiołki, psy, lamy, kucyki pony i inne. Kilka dni temu przyjechały z cyrkiem do Legnicy, aby zarobić trochę pieniędzy dla ludzi, którzy trzymają je w klatkach, barbarzyńskimi metodami zmuszają do nienaturalnych zachowań i ciągają za sobą od miasta do miasta.

W 2005 roku Legnica była jednym z pierwszych miast, które zareagowały na ten haniebny biznes. Pamiętam entuzjazm, jaki towarzyszył przyjęciu przez radę miejską stanowiska sprzeciwiającego się organizacji przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt. To był akt, którym potem inspirowały się inne samorządy, uchwalając podobne dokumenty. Ja widziałem w nim świadectwo humanizmu i mądrości lokalnych władz z Czesławem Kozakiem, ówczesnym przewodniczącym rady miejskiej na czele.

„Żadna sztuka nie może karmić się czyjąkolwiek krzywdą. Przedstawienia cyrkowe z udziałem zwierząt, przyczyniają się do wychowywania dzieci w duchu przyzwolenia na bezrefleksyjną dominację człowieka i instrumentalne traktowanie słabszych. Model relacji człowiek – zwierzę, propagowany w ramach tych przedstawień jest wybitnie niewychowawczy i staje się swoistą lekcją bezsensownego okrucieństwa i zabawy cudzym kosztem, stojącą w jaskrawej sprzeczność z podstawami programowymi szkolnictwa polskiego.

To słowa, które 13 lat temu budziły nadzieję i dumę. Gdy dziś czytają je ludzie wrażliwi na krzywdę zwierząt, czują raczej gorycz, bo mimo wszystko nie ma roku, aby Legnicy nie odwiedził jakiś cyrk, w którym ku radosze publiki słoń klęka przed treserem a tygrys skacze przez obręcz. Ktoś wynajmuje plac pod cyrkowy namiot, ktoś za garść biletów robi im reklamę, ktoś bezrefleksyjnie przyprowadza na barbarzyńskie widowisko swoje dzieci i tak się ten biznes kręci. Dlatego korzystam z okazji, by przypomnieć stanowisko Rady Miejskiej Legnicy z 29 marca 2005 roku: Uważam je – bez dwóch zdań – za jedną z najpiękniejszych deklaracji kiedykolwiek przyjętych w legnickim ratuszu.

 

 

Piotr Kanikowski

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 284 dni temu dnia 08/08/2018
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Sierpień 8, 2018 @ 9:27 am
 • W dziale: wiadomości

3 komentarze

 1. z socjologią na ty pisze:

  człowiek to wiadomo, zawsze sobie jakoś poradzi, nawet jak jest dzikim irokezem europejskim i niewiele do cywilizacji jej wnosi a tylko stoi w upale na odkrytym placu w kolejce po piwo to straż do polewania sobie zamówi – jak krajowa odmówi to po zagraniczną sobie zadzwoni żeby go polewała – wróci do roboty to godziny skróci – a takie zwierze to nic, tylko zdechnąć na oczach irokezowi może bez różnicy czy to w mieście czy w tuczarni przemysłowej

 2. Hassan Kibol pisze:

  Z dwojga złego niech już występują w cyrkach. Lepsze to niż pójść pod nóż na karmę dla psa.

 3. zakazać nie mogą pisze:

  Deklaracja deklaracją ale zakazać nie mogą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

srebro 129

Legnica błyszczy. Piękna kulminacja Festiwalu Srebro

Read More →