Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

“Modrzejewska by Legnica”. Poprawiny po chrzcinach

Przez   /   12/06/2019  /   No Comments

Co Teatr Modrzejewskiej zmienił w Twoim życiu? Jeszcze nie jest za późno, by w filmie Karola Budrewicza odpowiedzieć na to pytanie. Poszukiwane są również fotografie życia teatralnego z lat 1999 – 2019. Film i wystawa zdjęć będą towarzyszyć wrześniowym obchodom 20. rocznicy nadania legnickiemu teatrowi imienia Heleny Modrzejewskiej. Na wspomnienie chrzcin do Legnicy wybiera się m.in. Krystyna Janada i aktorzy Teatru Starego z Krakowa.

Feta pod nazwą “Modrzejewska by Legnica” odbędzie się dopiero po wakacjach, ale przygotowania do niej już ruszyły. Podczas konferencji prasowej opowiadali o nich organizatorzy: Barbara Maciejewska ze Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny oraz Jacek Głomb, dyrektor sceny w Legnicy. Program rozpisano na trzy dni, każdy o trochę innym charakterze. Piątek 13 września to będzie “Dzień Widza”, ze spotkaniem widzów i ludzi teatru, pokazem wspomnianego na wstępie filmu Karola Budrewicza i premierą pieśniodramatu  z muzyką HuRabanu do tekstów legnickiej poetki Anny Podczaszy. W sobotę 14 września – w “Dzień Aktora” – aktorzy z Legnicy i Krakowa – dwóch scen, które obrały sobie Modrzejewską za patronkę – zejdą się w Art Cafe Modjeska, aby odwołując się do jej postaci podyskutować o roli aktora we współczesnym teatrze. W foyer Teatru Modrzejewskiej zostanie otwarta wspomniana wystawa zdjęć z lat 1999-2019, a wieczorem do teatralizowanej kostiumowej potańcówki zagra folkowa kapela Tęgie Chłopy. Niedziela 15 września została nazwana “Dniem Wędrówki”, więc zacznie się teatralnym spacerem po Legnicy a zakończy monodramem “Zapiski z wygnania” w wykonaniu wyjątkowego gościa, wybitnej aktorki, Krystyny Jandy.

- Mam pewność, że legnicka widownia jest wyjątkowa, bo rosła i dojrzewała razem ze swoim teatrem – mówi Jacek Głomb. Liczy, że ta wyjątkowa, wychowana w Teatrze Modrzejewskiej publiczność,  zechce pomóc Karolowi Budrowiczowi w realizacji przygotowywanego na fetę filmu pt. “Co Teatr Modrzejewskiej zmienił w Twoim życiu?”. Film będzie się składał z wypowiedzi osób, dla których legnicka scena to ważne, niezbędnie potrzebne do życia miejsce. Druga prośba dotyczy fotografii dokumentujących życie teatralne w latach 1999-2019, z których złożona zostanie jubileuszowa wystawa. Można je nadsyłać mejlem na adres Jubileusz20@teatr.legnica.pl. Teatr z wdzięcznością przyjmie papierowe odbitki – po zeskanowaniu zostaną zwrócone właścicielom (można je przynosić bezpośrednio do sekretariatu teatru).

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zatrzymany audi

Wjechał w motocyklistę i uciekł. Policja go odnalazła

Read More →