Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Mimo opadów, sytuacja na rzekach się stabilizuje

Przez   /   03/06/2013  /   No Comments

W Legnicy Kaczawa płynie w korycie. – Na terenie powiatu sytuacja też jest stabilna, bez zagrożeń – mówi Marek Walczak z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Legnicy. Po dramatycznej niedzieli, kiedy woda zalewała gospodarstwa w kilku wioskach na terenie powiatu jaworskiego, także tam panuje już spokój. Ewakuowana rodzina z Myśliborza wróciła do domu.

 

Kaczawa przybrała, ale – jak słyszymy w Wydziale Zarządznia Kryzysowego Urzedu Miejskiego w Legnicy – dwa dni temu płynęła dużo wyżej. W

punktach pomiarowych w Świerzawie i Duninie przekroczone są stany alarmowe, ale pomimo utrzymujących się opadów nie ma gwałtownego przyrostu wód. Nigdzie w mieście nie doszło też do podtopień. Nie zachodzi potrzeba ewakuacji ludzi ani dobytku.

Także na terenie powiatu legnickiego rzeki utrzymują się w korycie. Wody przybywa, ale nie na tyle, by się niepokoić.

W powiecie jaworskim wody opadają. Odwołany został stan alarmowy, na Nysie Szalonej o 20 cm jest przekroczony stan ostrzegawczy. Wydaje się, że najgorsze minęło.  W niedzielę po nocnych i rannych opadach gwałtownie wezbrana Nysa Mała zalewała drogi w rejonie Grobli, Kwietników, Wiadrowa. Podniesione wody gruntowe, wypełnione po brzegi rowy i potoki zagroziły gospodarstwom na terenie gminy Bolków (w Kaczorowie, Mysłowie, Grudnie, Jastrowcu, Lipie) oraz w gminie Męcinka (w Chełmcu, Muchowie, Kondratowie, Słupie). W Myśliborzu z zagrożonego zalaniem budynku ewakuowano jedną rodzinę – już wróciła do domu. Mimo utrzymujących się opadów, sytuacja sie stabilizuje. Rzeki trzymają sie w korytach. Nysa Szalona, która w Jaworze zdążyła już przybrać do 2,64 m, obecnie płynie na poziomie 1,28 m, o 28 cm przekraczając stan ostrzegawczy. Na tamie w Bolkowie było 7 metrów, a jest tylko 4,10 m. Wypełniony w 55 proc. zbiornik retencyjny Słup cały czas więcej przyjmuje niż spuszcza (dopływ: 39 m3 na sek., odpływ 8 m3 na sek.- dane z godz. 6 rano).

Również w powiecie złotoryjskim sytuacja jest opanowana, choć władze Świerzawy nie odwołały ogłoszonego w niedzielę o godz. 13 pogotowia powodziowego. Poziom wód w Kaczawie wykazuje tu ciągle tendencję wzrostową (ostatni pomiar: 2,25 m). Kapryśna Skora tym razem płynie poniżej stanu ostrzegawczego.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2018 dni temu dnia 03/06/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 3, 2013 @ 10:10 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

temida

Bunt w Sądzie Rejonowym w Legnicy

Read More →