AGEM new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Ludzie PiS-u przejmują spółki Polskiej Miedzi

Przez   /   22/04/2016  /   1 Comment

PiS obsadza swoimi ludźmi spółki z Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź. Po Zanamie, Energetyce, CBJ i PeBeKa “dobra zmiana” dotarła do Pol-Miedź-Transu, gdzie posady dostali m.in. radni Zbigniew Bytnar z Legnicy i Andrzej Babuśka z Legnickiego Pola.

Zbigniew Bytnar – długoletni działacz Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący Klubu Radnych PiS w Radzie Miejskiej Legnicy, w przeszłości związany m.in. z Towarzystema Ubezpieczeń Wzajemnych Cuprum oraz Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Witelona- został powołany na stanowisko prezesa spółki Pol-Miedź-Trans, która dowozi pracowników do kopalń i hut, obsługuje transporty miedzi i surowców do produkcji. Obok niego w zarządzie Pol-Miedź-Transu znalazł się również związany z PiS-em Zdzisław Rojowski z Jawora, uchodzący za człowieka posłanki Elżbiety Witek. Zastąpili dotychczasowego prezesa Mirosława Krutina i wiceprezesa Jarosława Mazura. Zmiany nastąpiły również w radzie nadzorczej tj spółki. Jej przewodniczącym został legniczanin Stanisław Andrzej Potycz, szef Duszpasterstwa Ludzi Pracy-90, członek Prawicy RP, w ubiegłym roku bezskutecznie bezskutecznie kandydujący z listy PiS-u do Sejmu. Zna dobrze miedziowy holdding, bo w latach 2006-2008 był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej KGHM a wcześniej przez kilka miesięcy kierował radą Pol-Miedź-Transu. Miejsce w radzie nadzorczej Pol-Miedź-Transu dostał ponadto radny gminy Legnickie Pole Andrzej Babuśka, działacz powiatowych struktur PiS. Jego brat jest wójtem w Legnickim Polu.

Znów w Polskiej Miedzi jest legniczanin Ryszard Jaśkowski – były wiceprezes KGHM, prezes Pol-Miedź-Transu, wiceprezes Energetyki. Tym razem objął posadę prezesa Centrum Badań Jakości. W zarządzie pomagać mu ma Mariusz Nosal, głogowianin, w ostatnich wyborach popierany przez PiS kandydat na radnego z listy prezydenta Zubowskiego.  Nowym przewodniczącym rady nadzorczej CBJ został  Radosław Pobol, również z Głogowa, dotychczasowy dyrektor naczelny departamentu ds. zasobów ludzkich KGHM. W skład ready weszli ponadto Maria Mazurek, Szymon Smolarek, Rafał Pawełczak i legnicki ekssenator AWS Wojciech Swakoń, ostatnio flirtujący z fantomowymi ugrupowaniami Polska Jest Najważniejsza i Polska Razem. W 2015 roku był dwunastką PiS-u na liście do dolnośląskiego  Sejmiku. Z tej samej listy do samorządu województwa startował Pobol.

Poleciał już “stary” zarząd spółki Energetyka. Po odwołaniu Romana Walkowiaka i Teresy Pawlik rządy w firmie objął Arkadiusz Janusz – prezes Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Legnicy z lat 2006-2007. Na wiceprezesów zostali powołani  Marek Litwiński i Wojciech Pawłowski. W radzie nadzorczej Energetyki zasiadają obecnie Ryszard Biernacki, Piotr Karwan (działacz PiS z Polkowic), Adrian Ilnicki i Sławomir Sokołowski.

Zaskakuje “dobra zmiana” w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń PeBeKa, gdzie prezesem został Stanisław Siewierski – prezes KGHM z lat 1995-1999, gdy w Polsce rządziła koalicja SLD i PSL. W nowym zarządzie znaleźli się również  - jako wiceprezesi – Jarosław Danielkiewicz i Paweł Stafiniak. Pierwszy kierował KRG Polkowice-Sieroszowice, drugi był dyrektorem do spraw finansowych kopalni w Lubinie. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zmieniło skład nowej rady nadzorczej. Obecnie tworzą ją przewodniczący Bolesław Gerber i Krzysztof Tkaczuk, Ludmiła Mordylak oraz Roman Sakowski.

Wcześniej z ludzi Herberta Wirtha oczyszczono zarząd spółki KGHM Zanam. Tam miejsce odwołanego prezesa Leszka Stojke zajął Bohdan Pecuszok – ekonomista z 20-letnim stażem w Grupie Kapitałowej KGHM Polska Miedź. Pracował m.in. w Inovie, Ecorenie, Legmecie, Walcowni Metali Nieżelaznych, Kwarcach oraz Dolnośląskiej Spółce Inwestycyjnej. Nowy zarząd Zanamu współtworzą z nim Janusz Cendrowski – były prezes i wiceprezes Pol-Miedź-Transu – oraz Bartłomiej Izbiński, dotychczas pracujący w Zanamie jako specjalista technolog.

 

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. lustrator pisze:

    nie piszcie gdzie dotarła tylko co jeszcze zostało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

coronavirus-5394069_1920

Kolejny legniczanin z COVID. Koronawirus nie odpuścił

Read More →