Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnicki artysta nagrodzony na prestiżowej wystawie

Przez   /   12/02/2019  /   No Comments

Wizją monstrualnego parowozu Jarosław Jaśnikowski – mistrz realizmu magicznego z Legnicy – zdobył Grand Prix Sefadore 2019. Sefadore to odbywający się we francuskim mieście Mont Dore  międzynarodowy przegląd twórczości malarzy surrealistów.

Jarosław Jaśnikowski był jednym z czternastu artystów z Francji, Austrii, Belgii, Niemiec, Polski i Japonii zaproszonych do udziału w tegorocznej edycji przeglądu. Na konkurs, którego tematem w tym roku była perspektywa, namalował obraz pt. “Gigapolis”. Obraz przedstawia ogromną żelazną lokomotywę i wielkie jak kamienice wagony wśród maleńkich delikatnych sylwetek pasażerów, kręcących się po peronach.

- Zawsze bardzo mi się podobała hala peronowa na dworcu w Legnicy – mówi Jarosław Jaśnikowski. – Ta, którą namalowałem na Safadore, wygląda nieco inaczej, ale moje miasto cały czas mnie inspiruje i podsuwa pomysły.

“Gigapolis” okazał się najlepszym dziełem przeglądu, a Jarosław Jaśnikowski powrócił z Mont Dare z Grand Prix. Także z zaproszeniami do udziału w przyszłorocznym Sefadore oraz do pokazania swoich prac w Barcelonie.

Jarosław Jaśnikowski to czołowy polski przedstawiciel nurtu magicznego realizmu i steampunku. W swoich obrazach przedstawia alternatywne światy, rzeczywistość poddaje zupełnie odmiennym prawom fizyki, kpiąc sobie z grawitacji czy z właściwości materii. Malarstwo Jaśnikowskiego charakteryzuje się również zamiłowaniem do wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów, machin i miłością do gotyku. Jaśnikowski ma na koncie ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, między innymi w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie czy w Muzeum Miedzi w Legnicy.

- Surrealizm jak żaden inny nurt w malarstwie daje możliwość interpretacji czy też nawet nadinterpretacji rzeczywistości – mówi Jarosław Jaśnikowski. – Jednocześnie bezwzględnie wymaga od twórców dobrego warsztatu.

FOT. JAROSŁAW JAŚNIKOWSKI/ JJART.PL

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 191 dni temu dnia 12/02/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 13, 2019 @ 3:35 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

mirai_44

Co jest do obejrzenia w legnickim Kinie na Dachu?

Read More →