PZU
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnicka spółka zamieszana w gigantyczne oszustwo

Przez   /   12/03/2018  /   No Comments

Prokurator Okręgowy w Legnicy oskarża trzech mężczyzn o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która pod pozorem handlu olejem napędowym wyłudziła w latach 2010-2012 zwrot podatku VAT w wysokości 67 mln zł. 

Kluczową rolę odgrywała założona w Legnicy spółka K z prezesem Ryszardem K. na czele. Jak ustaliła prokuratura, firma wprowadziła do obrotu 76.204.144 litrów oleju napędowego, pochodzącego z sąsiadujących z Polską krajów Unii Europejskiej. Dla celów rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług posługiwano się w niej nierzetelnymi fakturami VAT wystawionymi przez inne polskie spółki, symulujące prowadzenie działalności gospodarczej. Ich prezesi, Wojciech D. i Piotr K., będą dzielić z Ryszardem K. ławę oskarżonych w tej sprawie. Panowie uczynili sobie z oszustwa stałe źródło dochodu.

Mechanizm przestępstwa, w którym Skarb Państwa stracił 67 mln zł objaśnia prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy. Grupa wykorzystywała korzyści podatkowe gwarantowane w przypadku wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami i rzeczywistych dostaw oleju napędowego do Polski.

- Pomiędzy finalnym krajowym odbiorcą oleju napędowego, legnicką spółką K., a zagranicznymi dostawcami, wprowadzono sztucznie podmioty krajowe, które rzekomo miały pośredniczyć w obrocie paliwem – informuje Lidia Tkaczyszyn.

Firmy nabywające olej napędowy z zagranicy w celu odsprzedania muszą płacić wysokie podatki od towarów i usług.  Spółki Wojciecha D. i Piotra K. znalazły sposób, aby ominąć ten obowiązek. Co robiły? Deklarowały, że dodatkowo nabyły olej w kraju, co dawało im możliwość odliczenia do zapłaty podatku VAT w wysokości odpowiadającej należnemu podatkowi.

- W efekcie pokrzywdzonym został Skarb Państwa, a ostateczny odbiorca, czyli legnicka spółka K, uzyskała paliwo tańsze o należną kwotę podatku VAT, co umożliwiło jej sprzedaż paliwa po „atrakcyjnej cenie” – relacjonuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy. – Dostawy wewnątrzwspólnotowe oleju napędowego faktycznie miały miejsce, jednak dokonywane były pomiędzy innymi podmiotami, niż wynikało to z zabezpieczonych w siedzibie legnickiej spółki K. faktur VAT. Pozyskane w wyniku opisanych przestępstw środki pieniężne były wyprowadzane ze spółek poprzez różnego rodzaju wypłaty gotówkowe bądź przelewy na rzecz innych podmiotów.

Prokurator Okręgowy w Legnicy oskarżył Ryszarda K. ,Wojciecha D. i Piotra K. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu osiągnięcie korzyści majątkowej przez wyłudzanie nienależnego zwrotu podatku VAT, posługiwanie się fakturami poświadczającymi nieprawdę i doprowadzenie  do uszczuplenia podatku VAT znacznej wartości do budżetu Skarbu Państwa. Wszyscy trzej mężczyźni odpowiedzą także za pomocnictwo do tych czynów oraz pranie brudnych pieniędzy. Ponadto prokurator oskarżył Ryszarda K. o przestępstwa skarbowe: oszustwo podatkowe, bezpodstawny zwrotu podatku oraz nierzetelne prowadzenie ksiąg podatkowych. Za te czyny oskarżonym grożą im kary pozbawienia wolności od roku do lat 15, wysokie grzywny oraz przepadek korzyści uzyskanych z przestępstw.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 315 dni temu dnia 12/03/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 12, 2018 @ 4:08 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

49938354_361380898020441_7654294662559039488_n

Radna sprawdza, czy Legnica nie hoduje sobie zła

Read More →