basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnicka kaczuszka lata po Polsce. Od Skiby po “Pekin”

Przez   /   09/04/2018  /   No Comments

Do twórców Pomnika Czystości Narodu zaczęły spływać z różnych stron Polski zdjęcia gumowych kaczuszek. Jak w czasach Pomarańczowej Alternatywy, umęczeni politycznymi sporami Polacy znów śmieją się z autokratycznych zapędów władzy. Atmosferę podkręca Krzysztof Skiba, lider Big Cyca:  “W każdym polskim mieście powinien stanąć teraz pomnik Gumowej Konstrukcji” – zachęca na Facebooku.

Żółta Alternatywa wiesza ogłoszenia “Uwolnić kaczkę!” i apeluje gdzie może o informacje, gdzie widziano gumową zabawkę po tym, jak została przez policję “aresztowana” w Legnicy. ZOBACZ

Polacy podchwycili zainicjowaną w Legnicy zabawę. Ktoś zrobił zdjęcie gumowej kaczuszce na dworcu kolejowym w Łodzi. Ktoś inny ustawił ją pod słynnym “Pekinem” czyli Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.  Pojawiła się fotografia, jak którym pływa z innymi kaczkami w Kielcach. Karykaturzysta Robert Wierzbicki wpuścił ją do fontanny Tkacza w Chojnowie.

Gumowa kaczuszka zwana w policyjnym żargonie elementem lub konstrukcją pojawiła się też w kabaretowym programie telewizji Polsat. Dowcipny felieton o Pomniku Czystości Narodu wyemitowała w Faktach stacja TVN. Akcja ubawiła Krzysztofa Skibę z zespołu Big Cyc. Napisał na Facebooku: “Przypominają się czasy komunizmu. W 1989 roku w czeskiej Pradze działało Towarzystwo Na Rzecz Weselszej Teraźniejszości Łukasza Rychvalskiego. W rocznicę sowieckiej inwazji w 1968 roku zorganizowali happening pod tytułem “Inwazja wielorybów”. Zrobiony z kartonów i ładnie pomalowany wieloryb płynął sobie Wełtawą, aż tu nagle aresztowała go policja rzeczna. Na moście Karola zebrane tłumy witały wieloryba i rzucały kwiaty. Twórców wieloryba ścigała czeska bezpieka. Czy władze współczesnej Polski potrafią wyczuć te komiczne podobieństwa? Czy policja rozumie, że się ośmiesza “aresztując” kaczkę? Szczerze wątpię, bo idioci nigdy przecież nie wiedzą, że są idiotami. Brawo Żółta Alternatywa! W każdym polskim mieście powinien stanąć teraz pomnik Gumowej Konstrukcji. Zapewne już niebawem kupowanie gumowych kaczek w sklepach z zabawkami będzie monitorowane przez policję”.

Pomysłodawcy Pomnika Czystości Narodu – grupa Aktywna Legnica/ Żółta Alternatywa – wkrótce planują kolejne działania. Zależy im, by jak najwięcej mieszkańców Polski podchwyciło zabawę. -My pokazaliśmy jak. I oczywiście wierzymy, ze w całym tym wariactwie, które idzie od rządzących normalność i rozsądek jest wśród ludzi. i poczucie humoru – no to my ich śmiechem. I ogromne dzięki dla policji, gdyby nie wzięli udziału w happeningu to tego by nie było. Jak za czasów Pomarańczowej – mówią.

W latach osiemdziesiątych Major – Waldemar Frydrych – i założona przez niego we Wrocławiu Pomarańczowa Alternatywa wykreowała krasnoludki na symbol oporu wobec komunistycznej władzy. Pojawiały się nie tylko na słynnych happeningach przy przejściu podziemnym na ul. Świdnickiej, ale też na wrocławskich murach, Próbując z nimi walczyć, milicja sama się ośmieszała. Groźna władza ujawniła swe groteskowe oblicze i została pokonana śmiechem.

Apel ze strony Aktywna Legnica/ Żółta Alternatywa: “Każda władza totalitarna lub z takimi tendencjami nie ma poczucia humoru, każdy tyran boi się i zwalcza śmiech, obawia się że humor będzie niczym szpila która spuści powietrze z pomnikowej powagi bufona. Taka władza nie ma do siebie dystansu, poczucia humoru, za to ma gębę pełną frazesów. Obawia się ośmieszenia i utraty tej powagi, która zdaje im się gwarancją trwania przy władzy. Milicja, przepraszam, policja aresztowała kaczkę (bez sprawdzenia czy stała tam legalnie czy nie, bez podstawy prawnej) jak kiedyś aresztowała uczestników happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Tymczasem śmiech to najlepsza broń przeciw wszelkiej tyranii. Ta aresztowana kaczka stała się symbolem walki z głupotą władz. Żółta kaczuszka niech będzie znakiem rozpoznawczym oporu narodu, niczym opornik w klapie za czasów poprzedniego systemu. Postaw kaczkę na biurku czy stanowisku pracy, w samochodzie za szybą czy na parapecie okna. Pokażmy że są nas miliony.”

 

FOT. ŻÓŁTA ALTERANTYWA/ FACEBOOK.PL, TWITTER.COM

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 345 dni temu dnia 09/04/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 9, 2018 @ 1:57 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

marcin m 027 drop

25 lat więzienia dla okrutnego zabójcy z ul. Chojnowskiej

Read More →