suntravel
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Proces mecenasa Zbigniewa K. ruszy po wakacjach

Przez   /   12/06/2018  /   1 Comment

4 września zostanie  odczytany akt oskarżenia w sprawie pracowników dużej legnickiej kancelarii prawnej: mecenasa Zbigniewa K., Elżbiety W. i Doroty Ś. Prokuratura zarzuca im m.in. fałszowanie dokumentów oraz przywłaszczenie 1,8 mln zł na szkodę 163 osób z Polski i Niemiec.

Obrona od tygodni zasypywała sąd wnioskami o zwrócenie akt do prokuratury, celem uzupełnienia o różne istotne, jej zdaniem, kwestie.   To oznaczałoby kilka, może kilkanaście albo kilkadziesiąt miesięcy zwłoki. Sąd postanowił dziś odrzucić wnioski obrońców Zbigniewa K. oraz Elżbiety W. oraz skierować sprawę na rozprawę główną. Uzgodniono  terminy trzech najbliższych wokand.

4 i 5 września sędzia Andrzej Szliwa z Sądu Okręgowego w Legnicy planuje przesłuchania trojga oskarżonych. 6 września do złożenia zeznań zostaną wezwani kluczowi świadkowie z listy prokurator Celiny Kurzydło, która przygotowała akt oskarżenia.  Sprawa od grudnia 2016 roku leży w sądzie, ale jest szansa, że po wakacjach ruszy w końcu z kopyta.

Zanim usłyszymy wyrok, odbędzie się pewnie kilkadziesiąt rozpraw. bo do przesłuchania jest około 200 osób. Akta sprawy z dowodami zgromadzonymi w postępowaniu przygotowawczym liczą ponad 150 tomów.  Ze względu na tajemnicę adwokacką prokuratura nie miała wglądu w teczki osobowe klientów kancelarii. Sąd zapowiada, że będzie chciał w nie zajrzeć, bo mogą zawierać zarówno dowody na winę, jak i niewinność oskarżonych.  Potem przesłucha biegłych z zakresu rachunkowości – autorów opinii sporządzonej dla legnickiej prokuratury na potrzeby innego postępowania dotyczącego kondycji finansowej  kancelarii Zbigniewa K. Jeśli w trakcie postępowania sąd uzna, że konieczne jest jej uzupełnienie, to będzie mógł zlecić biegłym odpowiedź na dodatkowe pytania, udostępniając im jednocześnie ujawniony materiał dowodowy z teczek osobowych.

Akt oskarżenia obejmuje okresy od 2003 do 2006 r. i od 2009 do 2016 r. Mecenas Zbigniew K. jest oskarżony o 15 przestępstw. Elżbieta W. – dyrektor ds administracyjno-finansowych w jego kancelarii – ma postawionych 13 zarzutów. Dorota Ś., pracująca w kancelarii jako księgowa, odpowiada za jedno przestępstwo. Według prokuratury, działali wspólnie i w porozumieniu, przywłaszczając sobie pieniądze swoich klientów i współpracowników. Żadne z trojga oskarżonych nie przyznaje się do winy.

Półtora roku temu za naruszenie zasad etyki adwokackiej Zbigniew K. został ukarany przez sąd dyscyplinarny 5-letnim zakazem wykonywania zawodu adwokata. Obecnie wykonuje zawód radcy prawnego.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 342 dni temu dnia 12/06/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 12, 2018 @ 1:34 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. janek pisze:

    znam bohaterkę drugiego planu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr (1)

Dekalog+ Prawdziwego Polaka w witrynie teatru

Read More →