LegnickiePole
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Legnica próbuje się pozbyć przybysza z południa

Przez   /   15/04/2019  /   No Comments

W różnych częściach naszego miasta, w tym na lipach przy ul. Powstańców Śląskich nad Kozim Stawem, pojawił się pluskwiak Oxycarenus lavaterae. Jest to inwazyjny gatunek pochodzący z południa Europy, który po raz pierwszy do zachodniej Polski przybył w 2016 roku.
- Owad ten żeruje głównie na lipach, żyje w grupach skupiających od kilkuset do kilkuset tysięcy osobników. Najczęściej zimuje w szczelinach kory – mówi ogrodnik miejski, Henryka Zdziech. – Pluskwiak doskonale zaadaptował się do utrzymujących się na terenie zachodniej Polski wysokich temperatur. Zniszczenie całej jego populacji może spowodować jedynie kilkudniowy spadek temperatury do ok. –15, -20 stopni. Niestety takich spadków temperatur tej zimy nie było.
Na początku lutego wydział infrastruktury komunalnej UM zwrócił się do Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa z prośbą o wskazanie preparatu zmniejszającego zagrożenie. – Zalecono nam dwa preparaty. Wykonaliśmy już opryski, które można stosować na zewnątrz od kwietnia do końca września – mówi Henryka Zdziech. – Ponieważ pod koniec wiosny owady opuszczają drzewa i żerują na roślinach zielnych i krzewach, chcemy przerwać ten proces. Obserwujemy skuteczność oprysku, a jeżeli przyniesie oczekiwany efekt, powtórzymy zabiegi – podkreśla ogrodnik miejski.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

FOT. WIKIPEDIA

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 66 dni temu dnia 15/04/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Kwiecień 15, 2019 @ 2:52 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad-vat-010-1024x682

Prezydent Legnicy głuchy na prośby załogi teatru

Read More →