basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnica. Od piątku spotykamy się na Satyrykonie

Przez   /   13/06/2018  /   No Comments

Wystawy, koncerty, występy, goście z całego świata, smakowite miasteczko Funny Food, tajemniczy, ale na pewno wesoły pociąg, mnóstwo zabawy i innych atrakcji – to wszystko czeka na legniczan podczas tegorocznego Satyrykonu.

 

Międzynarodowe święto satyry, będące corocznym zwieńczeniem jednego z najważniejszych na świecie konkursów rysunku satyrycznego, odbędzie się w Legnicy w dniach 15-17 czerwca.

- Rozpoczniemy Satyrykon w piątek, 15 czerwca, w samo południe, na dworcu PKP w Legnicy. W galerii Kolei Dolnośląskich, na legnickim dworcu, będzie można oglądać wystawę najlepszych rysunków z 40-letniej historii Satyrykonu, przygotowaną specjalnie na tę okoliczność – mówi Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu.

Również w piątek (15.06), o godz. 17.00, przed rzeźbą satyrykonowego Filipa, odsłonięta zostanie tablica pamięci Wojciecha Młynarskiego – wybitnego artysty, mistrza słowa, poety, wykonawcy piosenek. – Jego twórczość jest niezwykle bliska Satyrykonowi. Młynarski był m.in. mistrzem puenty. A przecież rysunki satyrykonowych twórców z całego świata też są oparte na puencie – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Po odsłonięciu tablicy, w satyrykonowy piątek, odbędzie się „głośne i huczne” wręczenie nagród laureatom Satyrykonu z całego świata (ok. godz. 17.30). Wydarzenie poprowadzi Tomasz Olbratowski z radia RMF. Jednak w związku z prowadzonymi w okolicy rzeźby Filipa remontami, ta część Satyrykonu odbędzie się w tym roku wyjątkowo na scenie w Rynku. Scena będzie w strefie miasteczka Funny Food, czyli serwujących pyszne jedzenie z różnych regionów świata food trucków. Miasteczko Funny Food biło w ub. roku rekordy popularności wśród legniczan, dlatego w tym roku również stanie w Rynku na trzy satyrykonowe dni.

- Będziemy trafiać do serc legniczan przez żołądki. Codziennie będą smaczne kąski – dodaje Justyna Teodorczyk, zastępca dyrektora Legnickiego Centrum Kultury.

Funny Food będzie nie tylko pysznym jedzeniem, ale w tej strefie czekać nas też będą codziennie ciekawe koncerty, występy, konkursy, warsztaty czy animacje, dla dużych i małych. Będzie też mnóstwo innych atrakcji.

Także w piątek (ok. godz. 18.00) odbędzie się oficjalne otwarcie pokonkursowej wystawy tegorocznego Satyrykonu, na której zobaczymy najlepsze prace z ponad 2 tys. 100 rysunków, nadesłanych w tym roku z aż 54 krajów świata. Wystawa zostanie tradycyjnie otwarta w Muzeum Miedzi. I tego samego dnia, ok. godz. 19.00, w Galerii Ring w legnickim Rynku odbędzie się wernisaż wystawy „GastroComics”, autorstwa znakomitego, szwajcarskiego artysty Oskara Weissa.

W sobotę (16 czerwca) czekają nas dwa ciekawe wernisaże: o godz. 17.00, w Galerii Satyrykon, otwarta zostanie wystawa Janka Janowskiego, najlepszego debiutanta tegorocznego Satyrykonu oraz – o godz. 18.00 – w hallu Starego Ratusza wystawa prac studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie.

Natomiast w niedzielę, o godz. 19.00, w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, odbędzie się koncert „20 najśmieszniejszych piosenek na świecie”, w wykonaniu aktora Mariusza Kiljana z zespołem.

Wstęp na wszystkie wydarzenia Satyrykonu, oprócz niedzielnego koncertu, jest bezpłatny.

Zapraszamy serdecznie. Bawmy się i cieszmy tym, że to właśnie w Legnicy odbywa się jeden z najważniejszych na świecie konkursów rysunku satyrycznego.

(informacja:www.lck.art.pl / www.satyrykon.pl, źródło: ego LCK)

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 341 dni temu dnia 13/06/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 13, 2018 @ 2:16 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Mark Watson - MW_170723_KatieMelua_3957

Katie Melua nie może się doczekać koncertu w Legnicy

Read More →