PWSZ1
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Legnica Cantat 49: Lutnia Libana dla Poznania

Przez   /   29/05/2018  /   No Comments

Za nami emocje Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 49 – najważniejszego w kraju turnieju muzyki chóralnej. I jednego z najstarszych: w przyszłym roku Legnica Cantat będzie bowiem obchodziła półwiecze istnienia.

W sobotę (26 maja) od rana trwały przesłuchania konkursowe chórów. Zakwalifikowało się 9 znakomitych zespołów z całej Polski. Dla tych wielbicieli muzyki chóralnej, którzy nie mogli być obecni, Radio Plus Legnica realizowało transmisję online. Z pierwszych szacunków wynika, że transmisji wysłuchało ponad dwa i pół tysiąca osób. I to nie tylko z Polski. Sala Królewska, w której występowały chóry, także była zapełniona publicznością.
Chóry (już poza konkursem) występowały też w różnych miejscach Legnicy, m.in. w Rynku. Zgodnie z tradycją, chórzyści złożyli też kwiaty i zaśpiewali przy grobie Henryka Karlińskiego, twórcy Legnicy Cantat.
Wieczorem w Sali Królewskiej rozpoczął się Wielki Finał. Podczas tego wyjątkowego koncertu odbyło się m.in. ogłoszenie wyników konkursu kompozytorskiego i prawykonanie zwycięskiego utworu przez Zespół Wokalny „Rondo” z Wrocławia, pod dyr. Małgorzaty Podzielny oraz ogłoszenie werdyktu.
Najlepszym wykonawcą tegorocznego turnieju i zdobywcą nagrody Grand Prix okazał się Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją Marka Gandeckiego. Zespół otrzymał też nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 złotych oraz udział w przyszłorocznej edycji Turnieju w charakterze gościa specjalnego. Dyrygentowi Chóru jury przyznało nagrodę specjalną – zaproszenie do udziału w Jury Ogólnopolskiego Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT 50.
- Spełniły się moje marzenia! – cieszył się po odebraniu statuetki Lutni im. Jerzego Libana Marek Gandecki, dyrygent zwycięskiego zespołu.
Prof. Stanisław Krawczyński, przewodniczący Jury Legnicy Cantat 49 podkreślał, że poziom turnieju z roku na rok jest coraz wyższy. – Jury bardzo się natrudziło, aby znaleźć wśród tegorocznych chórów laureata Brązowego Pasma. I nic z tego wysiłku nie wyszło, bo zespoły biorące udział w tegorocznym turnieju zasługiwały na co najmniej Pasmo Srebrne lub Złote. Dlatego nie przyznaliśmy Brązowego Medalu. To świadczy o coraz wyższym poziomie Legnicy Cantat – mówił prof. S. Krawczyński.
Widzów koncertu finałowego czekała też niespodzianka: w związku z nadchodzącym 50-leciem zaprezentowany został nowy logotyp Legnicy Cantat, wykonany przez znakomitego artystę Marcina Władykę, który był m.in. autorem znaków graficznych Konkursu Chopinowskiego. Nowe logo opatrzone jest hasłem „Legnica Cantat nadaje ton”.
Legnicę Cantat 49 obserwował Hugh Wooldridge, m.in. producent wielkich widowisk muzycznych na Broadwayu, znakomity brytyjski reżyser teatralny i telewizyjny oraz dyrygent.
- Nasza współpraca trwa od dłuższego czasu. Nie chcę na tym etapie zdradzać szczegółów, ale niewykluczone, że Hugh wesprze nas w organizacji wydarzeń związanych z jubileuszową Legnicą Cantat 50., w przyszłym roku – powiedział Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.
Źródło: EGO/ LCK
FOT. FACEBOOK.PL/ Paderewski Chamber Choir – Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Poznaniu

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1535 dni temu dnia 29/05/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 29, 2018 @ 9:20 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Muybridge_1

29. LAF. Zbliża się Gala i audiowizualny performans

Read More →