Agem nowy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

LCK zaprasza: Przywoływki dyngusowe z Marzaneczką

Przez   /   16/04/2018  /   No Comments

Zespół Pieśni i Tańca “Legnica” zaprasza na koncert nawiązujący do dawnych zwyczajów. Tym razem artyści przeniosą publiczność w klimat Kujaw z XIX wieku, gdzie narodziła się tradycja przywoływek (bądź przywołówek) dyngusowych.

Koncert odbędzie się 20 kwietnia, o godz. 18.30, w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej. Zapraszamy całe rodziny! Warto bowiem wielopokoleniowo poznawać ludowe zwyczaje. Tradycja przywoływek dyngusowych narodziła się w połowie XIX w. Obrządek polegał na symbolicznym kojarzeniu par. W niedzielę wielkanocną, wieczorem, mieszkańcy wsi gromadzili się na centralnym placu miejscowości i kibicowali staraniom kawalerów o panny. Kawalerowie, by zdobyć damę serca, wygłaszali m.in. wierszyki na temat okolicznych panien czy “wykupowali” je za pomocą takich podarunków jak m.in… wóz piachu czy grzebień.

Legnicki koncert nawiązywał będzie nie tylko do tradycji przywoływek, ale też do zwiastującej początek wiosny Marzaneczki.

Zapraszamy!

Wstęp: 5 zł (dzieci), 10 zł (dorośli).

Źródło: EGO/ LEGNICKIE CENTRUM KULTURY

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

teatr glomb 002

Teatr zaprasza Ukraińców na “Ożenek” w specjalnej wersji

Read More →