Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

LBP zaprasza na Narodowe Czytanie “Wesela”

Przez   /   31/08/2017  /   No Comments

W sobotę, 2 września (godz. 11.00) w Rynku (przed Galerią Ring) odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Choć dzień jest pełen też innych wydarzeń, Legnicka Biblioteka Publiczna serdecznie zachęca czytelników do żywego spotkania z wielką literaturą.

W tym roku do wspólnej lektury w głosowaniu internetowym wybrano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

W liście inaugurującym Narodowe Czytanie 2017 Prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień”. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje para prezydencka.

„Wesele. Dramat w trzech aktach” to najsłynniejsze dzieło wybitnego dramaturga, poety i malarza okresu Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Po raz pierwszy dramat został wystawiony na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r. Inspiracją do stworzenia dzieła było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Do udziału w akcji zaproszone są instytucje kultury, szkoły, biblioteki i wszyscy legniczanie kochający wielką polską literaturę klasyczną.

Źródło: Urząd Miasta w Legnicy

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

wosp-037

Hufiec Owsiaka. Rusza nabór wolontariuszy WOŚP

Read More →