Oberża nowa
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kościołowi św. Jana zagraża katastrofa budowlana

Przez   /   14/05/2019  /   No Comments

Przez niestabilny grunt niebezpiecznie odchyla się jedna ze ścian osiemnastowiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Przed tygodniem runął 10-metrowy fragment gzymsu. Franciszkanie, którzy są gospodarzami świątyni, o problemie wiedzą od kilkunastu miesięcy, kiedy w posadzce środkowej nawy zrobiło się wgłębienie. Zabezpieczyli świątynię specjalnym rusztowaniem i zapowiadają prace mające powstrzymać osiadanie fundamentów. Remont będzie kosztował prawdopodobnie kilkanaście milionów złotych. 

Barokowy kościół św. Jana Chrzciciela to jeden z najwspanialszych zabytków Legnicy. Jego częścią jest Mauzoleum Piastów, gdzie właśnie zakończyła się przeprowadzona kosztem 5 mln zł renowacja. Pękająca ściana znajduje się przy nawie środkowej po drugiej stronie świątyni, tzn. od strony klasztoru i wiryndarza.

W niedzielę podczas mszy parafia poinformowała wiernych o zerwanym gzymsie.  “Mówiąc bardzo skrótowo to kolejny sygnał o problemach z posadowieniem kościoła, z opadaniem wód gruntowych, co powoduje ruchy fundamentów. Prace naprawcze są prowadzone już co najmniej od czterech lat – począwszy od uratowania empory i stropów nad Mauzoleum oraz powiązania całej strony kościoła przylegającej do Kaplicy Piastów. Obecnie będą kontynuowane prace zabezpieczające, a docelowo wierzymy, że w najbliższych latach uda nam się ustabilizować całą budowlę. Wszystkie decyzje podejmowane są w porozumieniu z Nadzorem Budowlanym oraz z Biurem Ochrony Zabytków.” – głosi komunikat parafii św. Jana Chrzciciela.

Prace zabezpieczające przeprowadzone przez parafię umożliwiają bezpieczne korzystanie ze świątyni.


FOT. WIKIPEDIA.PL

 

 

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Zakochaj się w Legnicy

“Zakochaj się w Polsce” o zadurzeniu w Legnicy

Read More →