basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Koniec protestu III LO w Lubinie. Jest kompromis

Przez   /   25/07/2018  /   No Comments

Po 22 dniach protestu obrońcy III Liceum Ogólnokształcącego zakończyli okupację Urzędu Miasta w Lubinie. Z pomocą kuratora oświaty, związkowców, parlamentarzystów udało im się wymóc na władzach miasta ustępstwa: od września w szkole będą się uczyć dwie klasy pierwsze, 50 uczniów. 

Szkoła planowała utworzyć cztery nowe oddziały. Miasto godziło się najwyżej na jeden. Pozostałych uczniów, którzy w procesie elektronicznej rekrutacji wybrali kontynuowanie nauki w III LO, wydział oświaty chciał rozplantować pomiędzy dwa pozostałe miejskie ogólniaki. Nauczyciele, wspierani przez młodzież i rodziców, zainicjowali protest. Domagali się poszanowania wyboru dokonanego przez uczniów i dania szansy nowej placówce. Przez 22 dni w około 40 osób prowadzili okupację sali 126 w ratuszu. Spali na podłodze, na karimatach, w śpiworach, licząc, że skłonią prezydenta do ustępstw.

- Prezydent Robert Raczyński ani razu nie spotkał się z nami, choć słyszeliśmy, że jest w pracy. Gdy prosiliśmy o rozmowę, mówiono, że przebywa poza urzędem – mówi Agnieszka Wichrowska, nauczyciela III LO, jedna z liderek protestu.

Rację przyznało im dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Mediacji próbowali parlamentarzyści. Dzień w dzień z miasta nadchodziły sygnały wsparcia od mieszkańców. Ratusz pozostał jednak nieugięty.

Nic nie warte okazały się też zapowiedzi ministerstwa edukacji, że gimnazja przekształcające się w licea będą mogły na preferencyjnych warunkach tworzyć mniej liczne klasy.

Agnieszka Wichrowska mówi, że nie dało się już kontynuować protestu bez ryzykowania losem uczniów, a to oni w tym sporze byli najważniejsi. Gdyby nie dzisiejsza decyzja, jutro mogłoby dla części z nich zabraknąć miejsc w innych szkołach.

Kompromis, jak każdy kompromis, nikogo w pełni nie satysfakcjonuje. Za zgodą miasta, od września w III LO będą się uczyć dwie klasy pierwsze: 20-osobowa mundurowa i nieco liczniejsza, 30-osobowa klasa podzielona na dwie grupy o różnych profilach (matematycznym, językowo-medialnym). Szkoła musi zwrócić świadectwa kilkunastu uczniom, dla których nie będzie w niej miejsca.

FOT. FACEBOOK.PL/Ratujemy 3 LO w Lubinie! Save the school! Ušetříme školu!

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

playing-card-842037_960_720

Przybywa zatrzymanych w sprawie Gant Development

Read More →