UM_Dni_Legnicy
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Kolejne ofiary fałszywych “wnuczków” i “policjantów”

Przez   /   14/07/2017  /   No Comments

Wczoraj legniccy policjanci odebrali 3 zgłoszenia dotyczące wyłudzenia pieniędzy od osób starszych. Oszuści dzwoniąc do seniorów podawali się za funkcjonariuszy lub za członka rodziny, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy. Około godziny 16:30 do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy zgłosił się 71-letnia kobieta, od której oszuści wyłudzili blisko 31 tysięcy złotych. Nie bądźmy obojętni i ostrzegajmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Oszuści “na wnuczka” i “na policjanta” wciąż próbują oszukiwać starszych mieszkańców Legnicy. Wczoraj tj. 13 lipca br. policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymali sygnały o 2 próbach wyłudzenia pieniędzy na starszych osobach z gminy Kunice i 1 zgłoszenie, gdzie kobieta padła ofiarą oszustwa.

Jak ustalili policjanci wczoraj około godziny 10:00 do 71-letniej mieszkanki gminy Kunice zadzwoniła zapłakana kobieta, która podała się za synową. Powiedziała, że jej mąż spowodował wypadek drogowy, w którym potrącił 17-letnią dziewczynę na przejściu dla pieszych, która w wyniku tego zdarzenia w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Kobieta w rozmowie z starszą panią prosiła o pomoc finansową w kwocie 30 tys. złotych, żeby pokryć kaucję za jej rzekomego syna, aby ten mógł przed sądem odpowiadać z wolnej stopy. Następnie telefon przejęła osoba, która podawała się za przedstawiciela prokuratury i prowadziła do końca rozmowę. Kobieta zgodnie z instrukcjami podawanymi przez telefon realizowała polecenia sprawców, udała się do placówki banku w Legnicy, skąd wypłaciła pieniądze, a następnie pojechała w miejsce wskazane przez oszustów do przekazania pieniędzy. Nie mogła się rozłączyć do chwili przekazania pieniędzy kurierowi. Kiedy połączenia zostały przerywane, oszuści ponownie dzwonili, żeby uniemożliwić jej wykonanie połączenia na inny numer. Nieznana seniorce kobieta w wieku około 30 lat, szczupłej budowy ciała przedstawił się i natychmiast przejęła od niej gotówkę, po czym oddaliła się z miejsca. Dopiero około godz 14.00 oszukana kobieta była w stanie wykonać swobodnie połączenie do swojej prawdziwej synowej, która poinformowała ją, że nikt nie miał żadnego wypadku i wtedy 71- latka zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Na szczęście pozostałe starsze osoby, które tego dnia otrzymały podobny telefon nie dały się oszukać.

Coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób. Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na wnuczka czy siostrzeńca, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie pożyczyć pieniądze. Oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania. W kilku przypadkach wyglądało to w ten sposób, że najpierw do osoby starszej zadzwoniła osoba, która podawała się za członka rodziny i powiedziała, że potrzebuje pieniędzy. Nagle jednak przerywała połączenie. Po chwili zatelefonował mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji. Podał jednocześnie fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust przekonywał rozmówcę, że potrzebne są pieniądze, aby załatwić sprawę z prokuratorem.

Legnicka Policja apeluje i radzi:

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

sierż. szt. Jagoda Ekiert/ Policja Legnica

FOT. PIXABAY.COM (zdjęcie ilustracyjne)

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 343 dni temu dnia 14/07/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Lipiec 14, 2017 @ 11:17 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

czyczerski

Czyczerski, Szarek i Pasis weszli do rady nadzorczej

Read More →