PWSZ rekrutacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM w Chile. Dobra współpraca to nie sam biznes

Przez   /   01/02/2019  /   No Comments

KGHM wspiera polsko – chilijską wymianę kulturową i odbudowę pamięci historycznej, która łączy oba kraje. Miedziowy gigant wspólnie z Instytutem Rozwoju Gospodarczego Europa – Ameryka Łacińska (IDE EAL) i Polską Fundacją Narodową zadbają o spuściznę Ignacego Domeyki, wybitnego naukowca z Polski, który zbudował fundament miedziowej potęgi Chile.

Delegacja IDE EAL, PFN oraz KGHM zakończyła sesję spotkań między innymi z chilijskimi ministrami górnictwa, kultury, kongresem narodowym oraz grupą parlamentarną Polska – Chile. Miedziową spółkę reprezentował Mirosław Kidoń, który zarządza kopalnią Sierra Gorda.

KGHM to największy polski inwestor w Chile. Niedawno zarząd firmy spotkał się z przedstawicielami chilijskiego rządu oraz władz regionalnych i lokalnych, potwierdzając swoją silną pozycję w tym kraju. Spółka jest ambasadorem polskiej gospodarki w Chile.

- Rola promotora polskiej przedsiębiorczości to odpowiedzialne zadanie, które wymaga partnerskich relacji nie tylko na poziomie biznesowym. KGHM jest obecny również w chilijskim środowisku kultury – mówi Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM. – Czujemy się odpowiedzialni za rozwój polsko – chilijskich relacji. Kopalnię Sierra Gorda traktujemy długoterminowo i tak samo perspektywiczne jest zaangażowanie KGHM w działania pozainwestycyjne, również te o wymiarze międzykontynentalnym – dodaje szef miedziowego koncernu.

Ten rok jest szczególny w polsko-chilijskiej współpracy. Obchodzimy właśnie 100lecie nawiązania relacji dyplomatycznych obu krajów, a także 130 rocznicę śmierci Ignacego Domeyki, badacza Ameryki Południowej, polskiego geologa i mineraloga, a także działacza społecznego. Polska Fundacja Narodowa oraz IDE EAL zadbają o dorobek Ignacego Domeyki. Inicjatywę wesprze KGHM Polska Miedź S.A.

- Ochrona spuścizny narodowej to nasz wspólny obowiązek. Domeyko jest uznawany za ojca chilijskiego górnictwa. Wniósł również niezwykły wkład w reformę edukacji w tym kraju. Nasz rodak rozwinął dziedziny nauki wcześniej tam nieznane: geologię, astronomię, meteorologię, archeologię czy nawet etnologię. Domeyko zajmuje szczególne miejsce w pamięci Chilijczyków – zaznacza Chludziński.

Przedstawiciele KGHM, IDE EAL oraz Polskiej Fundacji Narodowej spotkali się z rodziną Ignacego Domeyki. Delegacje złożyły również kwiaty na grobie naszego rodaka, oddając cześć jego pamięci. Podczas specjalnego Wieczoru Polskiego zorganizowanego w domu polskiego naukowca miała miejsce projekcja filmu pt. „Chile śladami Ignacego Domeyki”, którego fundatorem jest KGHM. Kolejne projekcje filmu zaplanowano między innymi w mieście Antofagasta, stolicy regionu, a także w Sierra Gorda, gdzie znajduje się kopalnia miedzi, złota i molibdenu należąca do KGHM.

- Spotkanie z prawnukami Ignacego Domeyki było niepowtarzalną okazją do rozmowy o tym jak daleką drogę przebył nasz rodak z Polski do Chile w tych niełatwych czasach. Mimo wielu trudności jego dokonania zapisały się na stałe w historii chilijskiego górnictwa, a Chile jest dziś jednym
z najważniejszych producentów metali dla światowej gospodarki. Chilijska kopalnia również przechodzi ważne przemiany. Ścisła współpraca zarządu i pracowników KGHM oraz Sierra Gorda sprawia, że inwestycja jest coraz bliżej zakładanych parametrów – podkreśla Mirosław Kidoń, dyrektor zarządzający kopalnią Sierra Gorda.

W grudniu ubiegłego roku KGHM podpisał deklarację o współpracy naukowo – technicznej z Uniwersytetem w La Serena, która była pierwszym krokiem do utworzenia programu stypendialnego dla chilijskich studentów.

Źródło: KGHM

FOT. KGHM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

optometrist-91751_960_720

Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne?

Read More →