Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

KGHM uroczyście otworzył kopalnię Sierra Gorda

Przez   /   02/10/2014  /   No Comments

Sierra Gorda – jeden z największych i najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie – została dziś oficjalnie zainaugurowana. Ceremonia z udziałem przedstawicieli władz państwowych Polski, Japonii i Chile odbyła się dwa miesiące po uruchomieniu w zakładzie górniczym produkcji koncentratu miedzi.

Działalność kopalni, która należy do KGHM i japońskiej firmy Sumitomo, ma szansę w istotny sposób wpłynąć na globalny rynek miedzi i molibdenu.
Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w regionie Antofagasta, będącym największym zagłębiem miedzi w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku. Wcześniej zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu, a także zdjęty został nadkład z odkrywki, składający się łącznie ze 192 mln ton materiału. Pierwszy transport około 6 tys. ton koncentratu miedzi ma dotrzeć do zakładów hutniczych Toyo w Japonii w listopadzie 2014 roku.

W inauguracji kopalni udział wzięło ponad sześciuset gości. Stronę chilijską reprezentowała prezydent Michelle Bachelet oraz Ignacio Moreno, podsekretarz stanu w Ministerstwie Górnictwa. W delegacji rządu polskiego uczestniczyli Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, oraz Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W imieniu rządu Japonii wystąpił Norihiko Ishiguro, wiceminister ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
W wystąpieniu inaugurującym działalność kopalni jej dyrektor Maciej Ściążko podkreślił rolę zakładu w kontekście rosnącego popytu na miedź i molibden na globalnych rynkach.

– W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu. Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie – od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. W przeciętnym samochodzie znajduje się już około półtora kilometra miedzianych kabli. Konsumpcja miedzi stale rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie w jej cenie. Kopalnia Sierra Gorda będzie zatem pełnić rolę niezwykle ważnego ogniwa w zapewnieniu podaży na globalny popyt na miedź i molibden – powiedział Maciej Ściążko.

Herbert Wirth, prezes KGHM, przypomniał dzieło Ignacego Domeyki – polskiego geologa, mineraloga i działacza społecznego, którego imieniem nazwana została kopalnia. – Wiedza i doświadczenie, z jakimi przybył do Chile Ignacy Domeyko, są także podstawą obecności KGHM w Sierra Gorda. Domeyko badał i opisywał chilijskie bogactwa naturalne, które my dziś wydobywamy. Można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Jako polska firma przybyliśmy bowiem do Chile śladami naszego wielkiego rodaka, dzięki czemu jego dziedzictwo nabiera nowego znaczenia. Jestem dumny, szczęśliwy i wzruszony, że kopalnia Sierra Gorda otrzymała dziś jego imię – powiedział Herbert Wirth.

Yoshiaki Nakazato, prezes Sumitomo Metal Mining, stwierdził, że kluczowym powodem inwestycji jego firmy w Sierra Gorda było zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego, szczególnie jeśli chodzi o tzw. czysty koncentrat. – Dla japońskich firm Chile jest bardzo ważnym kierunkiem inwestycji. Trudno mówić dziś o górnictwie miedzi nie wskazując na mapie tego kraju. Z powodzeniem inwestujemy w Chile od ponad dwudziestu lat, a Sierra Gorda jest największą inwestycją w historii Sumitomo. Warto podkreślić, że kopalnia ta będzie też ważnym w skali globalnej producentem molibdenu, co istotnie przyczyni się do zmniejszenia kosztów produkcji miedzi – powiedział Yoshiaki Nakazato.

Norihiko Ishiguro, wiceminister ds. zagranicznych w japońskim Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu, wskazał na rolę kopalni Sierra Gorda w rozwijaniu bilateralnych relacji gospodarczych Japonii z Chile i Polską. – Stale rozwijamy naszą współpracę z chilijskimi firmami w obszarze górnictwa. Cieszę się, że inauguracja Sierra Gorda stanie się symbolem nowej epoki w relacjach między Japonią i Chile. Z kolei z Polską łączy nas długa historia doskonałych stosunków gospodarczych. Polska jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o obecność japońskich firm. Cieszę się, że mogliśmy poszerzyć naszą współpracę o sektor górniczy – powiedział Norihiko Ishiguro.

Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, zwrócił uwagę na skalę i efektywność międzynarodowej współpracy polsko-japońsko-chilijskiej, która możliwa jest dzięki przejęciu przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra FNX. – KGHM udowodnił, że polskie firmy potrafią prowadzić zagraniczną ekspansję. Ten kierunek popierają również akcjonariusze spółki – w ciągu roku od przejęcia Quadry FNX, dziś KGHM International, giełdowa wycena KGHM wzrosła o przeszło 60 proc., znacząco wyprzedzając pozostałych dużych producentów miedzi oraz średnią dla branży. Wierzę, że inne polskie firmy dobrze wykorzystają przetarty przez szlak – powiedział Zdzisław Gawlik.

W związku z powiększeniem zasobów przemysłowych projektu, okres eksploatacji kopalni wydłuży się z początkowych dwudziestu do dwudziestu trzech lat. Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie. Prognozowana średnioroczna produkcja, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

Źródło: KGHM POLSKA MIEDŹ

Odsłonięnie tablicy pamiątkowej, nadającej kopalni Sierra Gorda imię
Ignacego Domeyki. Tablicę odsłaniają: Yoshiaki Nakazato, prezes Sumitomo
Metal Mining (pierwszy z lewej), Herbert Wirth, prezes KGHM (drugi z lewej),
 Michelle Bachelet, prezydent Chile (na prawo od tablicy).

Symboliczne wystrzały inaugurujące działalność kopalni w barwach
 narodowych Chile, Polski i Japonii.

Wspólne zdjęcie partnerów projektu: w pierwszy rzędzie stoją od lewej (1)
Jarosław Romanowski, I wiceprezes KGHM, (2) Valentin Volta, gubernator
regionu Antofagasta, (3) Herbert Wirth, prezes KGHM, (4) Michelle Bachelet,
prezydent Chile, (5) Maciej Ściążko, dyrektor generalny projektu Sierra
Gorda, (6) Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu
Państwa, (7) Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa  oraz (8) Yoshiaki Nakazato, prezes Sumitomo Metal Minining.

Sierra Gorda w liczbach

4.

największy

 

miedziowy projekt
górniczy na świecie

64 tys.

uncji

 

złota docelowej
produkcji rocznie

220 tys.

ton

 

miedzi docelowej
produkcji rocznie

25 mln

funtów

 

molibdenu docelowej
produkcji rocznie

900

metrów

 

docelowa głębokość
kopalni

2,5 tys.

metrów

 

docelowa średnica
odkrywki

192 mln

materiału

 

usunięto podczas
zdejmowania nadkładu 

85

hektarów

 

zajmuje zakład, co równa się stu boiskom piłkarskim

10 tys.

ludzi

 

pracowało w szczytowej
fazie budowy

190 tys.

ton

 

rudy dziennie
docelowego przerobu

3,8 tys.

metrów sześc.

 

pojemność zagęszczacza koncentratu

180 tys.

ton

 

pojemność magazynu rudy
wstępnie pokruszonej

750 tys.

metrów sześc.

 

pojemność zbiornika
wody morskiej

143

kilometry

 

długość rurociągu
wody morskiej

329

ton

 

wody potrzeba
do procesu filtracji

1,7 tys.

metrów

 

nad poziomem morza
znajduje się kopalnia

 

FOT. KGHM POLSKA MIEDŹ

 

 

/td

/span

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

tygodnik10

Ile milionów zarobili prezesi KGHM w roku 2023?

Read More →