Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Jawor. Chcą upiec najdłuższy piernik, biało-czerwony

Przez   /   09/08/2018  /   No Comments

51 metrów i 41 centymetrów – tyle wynosi aktualny rekord Polski na najdłuższy piernik ustanowiony w ubiegłym roku w Jaworze. To nie koniec emocji! Tegoroczny piernik ma być jeszcze dłuższy, jeszcze smaczniejszy, jeszcze bardziej aromatyczny i… biało-czerwony. To wszystko, aby na słodko uczcić rocznicę 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Rekordowy piernik powstanie podczas Święta Chleba i Piernika w Jaworze – jednej z największych imprez branży piekarniczej w Polsce, organizowanej przy współpracy Stowarzyszenia Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP. Wydarzenie oparte na jaworskich tradycjach piekarskich i piernikarskich, co roku w ostatni weekend sierpnia zamienia Jawor w polską stolicę chleba i piernika, wypełnioną bogactwem smaków, gatunków i metod wypiekania chleba, ciast i pierników.
Przygotowania do próby ustanowienia Rekordu Polski trwały ponad miesiąc! Do wypieku wykorzystano aż 4 tysiące jaj, 170 kg miodu, 170 kg śmietany, 170 kg oleju, 290 kg mąki pszennej, 700 kg powideł śliwkowych, 17 kg słodowego ekstraktu jęczmiennego, 2,5 kg sody, 300 kg czekolady.
25 sierpnia o godz. 17:30 Miasto Jawor wraz z Panem Stanisławem Furtakiem z jaworskiej Piekarni i Cukierni MARTEX, po raz czwarty zmierzy się z Rekordem Polski na najdłuższy piernik. To wydarzenie zgromadzi mnóstwo osób, którzy będą dopingować pracowników cukierni, piekarzy i cukierników z całej Polski – m.in. Kazimierza Raka z Rzeszowa, Leszka Truskolaskiego z Warszawy, przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów oraz gości z miast partnerskich Jawora układających piernik. Po oficjalnym zmierzeniu, zgodnie z tradycją, pachnący gigant zostanie rozdany wszystkim zgromadzonym na jaworskim Rynku.
Zapowiada się „pyszna” zabawa. Wszystko to i jeszcze więcej do zobaczenia, usłyszenia i posmakowania w dniach 24-26 sierpnia w Jaworze.
Serdecznie zapraszamy, poczuj jak „smakuje niepodległość”!

Źródło: Urząd Miasta w Jaworze

FOT. URZĄD MIASTA W JAWORZE

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

nowa-rada-357-1024x683

Niemiec: Przenieśmy kładkę z Piastowskiej nad autostradę

Read More →