Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Jaka jest właściwa ilość posiłków?

Przez   /   04/06/2013  /   No Comments

Ze względu na budowę naszego układu pokarmowego, nie mamy miejsca na długie trawienie i magazynowanie/gromadzenie zapasów. Wszystko co zjemy w nadmiarze, a tak jest gdy jadamy rzadko, zostaje tylko w niewielkim stopniu zużytkowane na bieżące potrzeby organizmu. Niestety. Całą resztę spożytego posiłku organizm musi ?jakoś? zagospodarować. Ponieważ niegraniczoną mamy tylko tkankę tłuszczową, odpowiedź jest prosta. Nadmiar każdego składnika organizm przekształca w tłuszcz i magazynuje w tkance tłuszczowej. Niestety.  Bardzo łatwo zamienić składniki pokarmowe w tłuszcz, bardzo trudno jest je odzyskać i zamienić w energię. Niestety.

Doświadczenie przeprowadzone na grupie osób w wieku 60-64 lat, pokazało iż wśród osób jedzących 3 i mniej posiłków na dobę  57% miało nadwagę, 51% nadmiar cholesterolu, tylko u 11% wszystko było w normie. Wśród osób jedzących 5 i więcej posiłków tylko 30% miało nadwagę, 18% hipercholesterolemię, natomiast wyniki w normie odnotowano u 40% badanych.

Zbilansowana dieta podzielona na 4-5 posiłków nie powoduje ciągłych wzrostów i spadków poziomu cukru we krwi. Natomiast 1 lub 2 posiłki dziennie mogą powodować negatywne skutki w postaci otyłości, hiperglikemii, hipercholesterolemii, osłabienia, apatii, nerwowości i braku energii.

Jedząc 2 posiłki dziennie, zazwyczaj są one obfite i niejednokrotnie trudno nam uzyskać uczucie sytości, co wymusza ciągłe podjadanie, trudność w zaspokojeniu głodu, nerwowość i myślenie tylko o jedzeniu. Wiele osób potrafi nie jeść przez pierwszą cześć dnia i nie potrafi przestać jeść w drugiej części dnia, kiedy wracają do domu i w zasadzie robią sobie kilkugodzinną ucztę. Dostarczenie tak dużej ilości energii w małej jednostce czasu zawsze prowadzi do otyłości, nawet jeśli suma spożytych kalorii nie przekracza dziennego zapotrzebowania danej osoby. Są osoby które jedzą mniej niż ich dzienne potrzeby energetyczne i tyją, ponieważ dostarczają energii tylko w jednym posiłku. Organizm  nie jest w stanie poradzić sobie w tak krótkim czasie z taką ilością kalorii i musi zrobić wszystko aby nie dopuścić do niekontrolowanego wzrostu cukru we krwi, co wymusza na nim zamianę cukru na tkankę tłuszczową.

Dlatego tak ważne jest świadome odżywianie. Ważna jest nie tylko ilość posiłków, ważna jest ilość i jakość makroskładników, mikroskładników, woda i błonnik. Tylko zbilansowana dieta daje energię, uśmiech, chęć do życia i tak pożądaną szczupłą sylwetkę.

Dopóki brakuje choć jednego pierwiastka, nasz układ trawienny będzie aktywny i będzie zmuszał nas do jedzenia, aby zdobyć to czego potrzebuje. Jeśli w obfitym ale niepełnowartościowym pożywieniu, nadal nie będzie brakującego związku, nie doznamy wrażenia pełnej sytości bez względu na ilość zjedzonego pożywienia i przyswojonych kalorii.

Więcej informacji  możesz uzyskać w Poradni Dietetycznej JASMED ul. Chojnowska96 C, 59-220 Legnica. rejestracja 530 778 995, 608 740 499.

JASMED Poradnia Dietetyczna dla Osób Dorosłych i Dzieci

Legnica, ul. Chojnowska 96 c, tel. 530 778 995

www.jasmed.pl

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2211 dni temu dnia 04/06/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 4, 2013 @ 10:10 am
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rossmann

Stań na własnych nogach (z pomocą Rossmanna)

Read More →