Sport TOP new
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy

Przez   /   16/07/2018  /   1 Comment

Kredyty to najważniejsze źródło dochodu banków, a banki, nawet jeśli narzekają, to mają się świetnie. Obecnie stopa oprocentowania rachunków oszczędnościowych w polskich bankach wynosi ok. 2-2,5%, natomiast RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) przekracza 10%. Przy dużych kwotach, jakimi obracają banki, różnica między tymi dwoma parametrami daje im miliardy. Część z nich płynie za granicę, bo polskie banki rzadko są naprawdę polskie.

Polacy z rozkoszą pożyczają w bankach pieniądze. Robią to nie tylko ci, którzy nie mają innego wyjścia, ale i ci, którzy mogliby sobie na coś-tam uzbierać, ale zamiast tego wolą spłacać raty kredytu. Oczywiście kosztuje to więcej, ale można to coś mieć „teraz, już”, a o spłatę martwić się potem. To działa, zwłaszcza gdy jest odpowiednio reklamowane.

Często stosowanym narzędziem do poszukiwania optymalnej pożyczki jest dziś porównywarka kredytów online. Można tam znaleźć listę banków i proponowanych przez nie kredytów wraz z RRSO, kosztem kredytu i wysokością raty. Daje to porównanie, mogące być punktem wyjścia do dalszych analiz, bo na wymienionych parametrach uważny pożyczkobiorca kończyć nie powinien. Liczy się jeszcze kilka elementów.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kto zaciąga kredyt na dłużej, np. na pięć lat, powinien zwracać uwagę na rodzaj oprocentowania. Jeśli jest stałe, to rata płacona przez cały okres kredytowania nie ulegnie zmianie. Będzie zapewne nieco wyższa niż przy oprocentowaniu zmiennym, ale nie zaskoczy klienta, gdy Rada Polityki Pieniężnej wskaże bankom, że oprocentowanie idzie w górę. Oczywiście w pewnych sytuacjach może się zdarzyć, że RPP obniży oprocentowanie, wtedy i rata kredytu spadnie, ale z reguły ruchy w górę są silniejsze niż ruchy w dół.

Ubezpieczenie pożyczki

Banki proponują, a niekiedy wymagają ubezpieczenia kredytu. W różnych sytuacjach kredytobiorca może się stać niewypłacalny i przed tym ubezpieczenie chroni – ale kogo bardziej, jego czy bank? A płaci za to pożyczkobiorca i to niemało. Ze względu na koszty ubezpieczeń warto zawsze przed zawarciem umowy porównać koszt kredytu z asekuracją i bez. Trzeba więc wyjść poza ranking kredytów gotówkowych i wziąć każdą ofertę pod silną lupę.

Różne dodatkowe opłaty

„Drobnym druczkiem” bank zawierać może w umowie rozmaite dodatkowe opłaty. Warto zwrócić uwagę, czy np. nie zażyczy sobie pieniędzy za wcześniejszą spłatę kredytu. Może też np. oferować do kredytu kartę, ale za jej likwidację po wykorzystaniu naliczyć niemałą opłatę. Niektóre banki każą sobie słono płacić za zmiany w umowie lub aneksy. Warto o tym wszystkim wiedzieć przed złożeniem podpisu na umowie.

A umowę trzeba czytać. Od A do Z. Zawsze.

    Drukuj       Email

1 komentarz

  1. Dobra porównywarka. Polecam z niej korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

pobrany plik

Sąd odmówił KGHM cenzury prewencyjnej. Dlaczego?

Read More →