basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

IPN i posłanka zapraszają na “Akademię Niepodległości”

Przez   /   09/02/2018  /   No Comments

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbieta Witek zapraszają na wykłady z cyklu „Akademia Niepodległości”.

Drugie spotkanie odbędzie się 12 lutego 2018 roku o godz. 16.00 w Auli I LO im. Ks. Bolka I w Jaworze (ul. Kościuszki 8). Wykłady „Socjalistyczna irredenta” i  „Sylwetki bojowców” poprowadzi prof. Tomasz Głowiński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
„Akademia Niepodległości” to rozpoczęty w grudniu 2017 roku, a obliczony na cztery lata (do połowy 1921) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez wnoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Wykłady w każdym ośrodku mają taki sam przewodni temat, przy czym każdorazowo składający się z dwóch segmentów – wykładowi o charakterze monograficznym towarzyszyć będzie drugi, oparty na wątkach biograficznych. Samo ujęcie jest indywidualnym wyborem wykładowcy – wszędzie tak, gdzie będzie to możliwe, należy sięgać do wątków lokalnych. W zależności od personalnego składu uczestników, zainteresowania etc. możliwe jest podejmowanie dyskusji, pogłębianie poszczególnych kwestii, odsyłanie do literatury przedmiotu. Ważne jest również, by każdorazowo mogło pojawić się konkretne przesłanie, cały cykl został bowiem pomyślany nie tylko jako poszerzenie wiedzy, ale też jako element formowania postaw opartych na patriotyzmie, szacunku dla niepodległościowych tradycji i przywiązania do Ojczyzny.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, Oddział we Wrocławiu

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 309 dni temu dnia 09/02/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Luty 9, 2018 @ 11:25 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Strefa płatnego parkowania

Legnica. W strefie płatnego parkowania zapłacisz kartą

Read More →