Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Hulaj dusza, czyli jak niewiele waży autorytet RIO

Przez   /   09/11/2017  /   1 Comment

Dokonując zmian w swoich budżetach, powiatowe samorządy z Jawora i Złotoryi dopuściły się istotnego naruszenia Ustawy o finansach publicznych a następnie zignorowały Regionalną Izbę Obrachunkową we Wrocławiu, która wezwała je do poprawienia wadliwych uchwał. Czy RIO je ukarało? Nie. Usankcjonowało bezprawne decyzje.

Obie uchwały naruszają art. 243 Ustawy o finansach publicznych, w którym określono dopuszczalny poziom spłat z tytułu poręczeń i gwarancji w stosunku do dochodów  jednostki samorządu terytorialnego.

Uchwała Rady Powiatu Złotoryjskiego pochodzi z 31 sierpnia 2017 r.  Zwiększa planowane dochody, zmniejsza planowane wydatki i zwiększa rozchody z tytułu spłaty zaciągniętego kredytu do kwoty 920,5 tys zł.

Uchwała Rady Powiatu Jaworskiego, podjęta tego samego dnia,  w ramach restrukturyzacji zadłużenia powiatu zwiększa planowane przychody o 11,2 mln zł i zwiększa rozchody o 11,2 mln zł.

Według wyliczeń Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, w pierwszym przypadku dopuszczalny współczynnik został przekroczony o  1,07 proc., w drugim o 16,87 proc. Stwierdziwszy istotne złamanie Ustawy o finansach publicznych, RIO przesłało do obu samorządów wezwanie do “usunięcia naruszenia prawa w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 października 2017 roku”.  Nieprzekraczalny termin minął. Ani Rada Powiatu Złotoryjskiego, ani Rada Powiatu Jaworskiego nie przejęła się pismem RIO. W zakwestionowanych uchwałach nie zmieniono ani przecinka.

Co w tej sytuacji zrobiła RIO?

RIO uchyliła zakwestionowane przez siebie zapisy w uchwałach, a następnie własną decyzją wprowadziła do obu budżetów dokładnie takie same.

Moje trzy grosze: W efekcie okazało się, że: a) współczynnik współczynnikiem a rady wcale nie muszą go respektować; b) wezwania RIO można bezkarnie lekceważyć; c)  “frajerskie samorządy”  tracą na przestrzeganiu prawa – “cwaniackim” nie dzieje się krzywda; d) RIO cieszy się wśród samorządowców takim samym autorytetem jak nauczyciel, który apeluje o spokój, gdy uczniowie nakładają mu kosz na głowę. Lucyna Hanus -  prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu, do której zwróciliśmy się o wyjaśnienie tej sytuacji – wskazuje na różne uprawnienia organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego i regionalnych izb obrachunkowych. Radzie powiatu nie wolno uchwalić budżetu, który nie będzie zachowywał relacji określonej w art 243 Ustawy o finansach publicznych, ale RIO w ramach postępowania nadzorczego może to uczynić. Rozumiem. Ale przykład powiatów złotoryjskiego i jaworskiego nie wydaje się przez to ani odrobinę mniej deprawujący. Piotr Kanikowski

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 396 dni temu dnia 09/11/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 9, 2017 @ 3:21 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Rychu pisze:

    Tak w nieskończoność się nie da. Co teraz napiszą w programie naprawczym?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121-1-260x194

W Legnicy pracownicy sądów nie wzięli L-4

Read More →