Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Magdalena Drab z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną

Przez   /   30/05/2017  /   No Comments

“Słabi. Ilustrowany banał teatralny” – sztuka napisana przez Magdalenę Drab,  aktorkę Teatru Modrzejewskiej w Legnicy – zdobyła główną nagrodę w tegorocznej, dziesiątej edycji konkursu Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.  O statuetkę i 50 tys. zł rywalizowało w tym roku aż 238 tekstów. Sukces jest podwójny, bo Magdalena Drab otrzymała też nagrodę alternatywnego jury złożonego z miłośników teatru.

Laureatka, Magdalena Drab – absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi – od stycznia 2014 roku stanowi część zespołu aktorskiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Choć, jak mówi, bardzo lubi być aktorką, od lat realizuje się też jako dramatopisarka.

- Lubię tatr – deklaruje. – Lubię się nim zajmować i wyobrażać sobie światy sceniczne.

Rok temu miesięcznik “Dialog” opublikował dramat Magdaleny Drab o środowisku polskich kibiców pt.: „Dzielni chłopcy”, czytany już w teatrach w Legnicy i Łodzi i zrealizowany w formie spektaklu telewizyjnego w ramach Teatroteki. Dwa lata temu do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej dotarła inna jej sztuka, “Trup”. Sukces “Słabych” – uznanych zarówno przez profesjonalną kapitułę, jak i publiczność za najlepszy z 238 tekstów zgłoszonych w tym roku – stawia legniczankę w jednym rzędzie z takimi dramaturgami jak Julia Holewińska, Weronika Murek czy Magda Fertacz.

- To jest sztuka o słabości jako rodzaju banalnej bezsilności. O towarzyszącej bohaterom bezradnej stagnacji, braku sił w codziennym życiu, gdy chce się tylko przetrwać, przetrzymać, nie widząc celu – opowiada o “Słabych” Magda Drab.

Kapituła (Justyna Jaworska – przewodnicząca, Ewa Guderian – Czaplińska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr) doceniła oryginalny temat sztuki Magdy Drab, subtelny ale wyrazisty język oraz zaskakujący pomysł, aby didaskalia zastąpić ciut ironicznymi rysunkami obrazującymi stany psychiczne bohaterów. Te elementy podkreśliła w laudacji Justyna Jaworska:  „Autorka dramatu w sposób bardzo subtelny przedstawia doświadczenie depresji, konstruując świat na przecięciu realizmu i fantazji. Realizm pozwala na empatyczne podążanie za bohaterką, która “nie mieści się” w świecie przewidzianym dla niej przez społeczeństwo i kulturowe przymusy uosabiane przez otaczające ją postaci, zaś fantazje dają chwilowe złudzenie utrzymania się na powierzchni. “Słabi” to nie tylko udana próba dramatycznego opracowania tematu długo w teatrze tabuizowanego. Dramat opowiada także o częstym doświadczeniu inności, nieprzystawalności, odklejeniu od wymagań “udanego” życia.”

Magdalena Drab zdaje sobie sprawę, że jej sztuka to duże wyzwanie dla realizatorów, ale podczas czytania w Gdyni aktorzy oraz reżyser Marcin Wierzchowski świetnie sobie z nim poradzili.  Co dalej? Czy nagrodzony w Gdyni dramat zostanie wystawiony, np. w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich funkcjonującej w Teatrze Modrzejewskiej ? Magda Drab nie wybiega tak daleko w przyszłość. Nie rozmawiała o tym z dyrektorem  Jackiem Głombem.  Sama trochę boi się scenicznej konfrontacji z własnym tekstem. Powtarza jednak zachęcająco: – Zapraszam.

Z tekstem “Słabi. Ilustrowany banał teatralny” Magdy Drab można się  zapoznać za pośrednictwem strony internetowej gdyńskiego konkursu (TUTAJ LINK).

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2516 dni temu dnia 30/05/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 30, 2017 @ 4:49 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →