PWSZ_prezentacje
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Gdański teatr gościnnie na legnickiej scenie

Przez   /   31/05/2016  /   No Comments

Wraz ze spektaklem „Remus” gdańskiego Teatru Miniatura na scenie pojawi się mało znany świat Kaszubów odwołujący się w balladowym stylu do barwnych mitów, legend i baśni regionu. Najbardziej znana kaszubska aktorka Danuta Stenka także pojawi się w tej sztuce. Jak? Będzie to można zobaczyć w piątek 3 czerwca na Scenie Gadzickiego.

 

Druga (po „Misterium buffo” Daria Fo w reżyserii Lecha Raczaka) odsłona legnickiego cyklu „Modrzejewska – Dom Otwarty” to sztuka, którą Remigiusz Brzyk wyreżyserował na podstawie wyjątkowej opowieści, w całości napisanej w języku kaszubskim, jaką jest „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Zrobił to bardzo teatralnie, skromnymi środkami, ale efektownie i z sukcesem. Spektakl otrzymał nagrodę specjalną I edycji konkursu Klasyka Żywa (tego samego, w którym legnicki „Car Samozwaniec…” zdobył drugą nagrodę za największe odkrycie teatralne konkursu).

 

Spektakl gdańskiego Teatru Miniatura to opowieść o straconej tożsamości, o miejscu zapomnianym. Żeby je na nowo odnaleźć, trzeba pokonać trzy zjawy: Strach, Trud i Niewarto. Tytułowy bohater wyruszy w podróż po mało znanym nam regionie, handlując książkami i tocząc walkę ze Smętkiem, kaszubskim diabłem. W warstwie inscenizacyjnej przedstawienie zredukowane jest do ubranych na biało aktorów siedzących za stołem, którzy do dyspozycji mają tylko kilka prostych rekwizytów, niepozorne lalki przedstawiające ich samych, i warsztat aktorski. To wystarczy, by wyczarować przed widzem wysmakowany plastycznie i spójny stylistycznie świat kaszubskiej mitologii.

 

Joanna Chojka z portalu teatralny.pl rzecz ujęła następująco: Kryje się w tym pomyśle idea gminnej ballady, snutej wieczorami w chałupach dla podtrzymania mitu wspólnoty, z pomocą ad hoc ożywianych przedmiotów z podręcznej rekwizytorni. Ale zarazem jest w tym coś więcej, co nadaje spektaklowi strukturę rytuału. Od pierwszego wejrzenia w ten teatr uderza monochromatyczność obrazu, komponowanego na sposób niemal malarski. Unieruchomieni za długim stołem aktorzy – ubrani na biało, z umazanymi sinoniebieską szminką twarzami – wedle zapisu w scenariuszu przypominać mają „wyblakłą fotografię Ostatniej Wieczerzy, z której wyszedł główny bohater, Remus”. To, co to zatem obrzęd dziadów, odprawiany przez duchy, które przybywają do nas, żywych, by wspominać „ojców dzieje”.

 

Warto się o tym przekonać oglądając trailer przedstawienia. 

 

Remigiusz Brzyk. Reżyser teatralny, laureat wielu nagród, autor m.in. głośnego sosnowieckiego “Korzeńca”. Twórca, który pierwsze teatralne szlify zdobywał u boku Krystiana Lupy. Na jego teatralnym koncie jest zarówno wielka literatura klasyczna, ale także polityczne bulwarówki oraz kryminały. Dwukrotny laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej “Interpretacje” w Katowicach (Laur Konrada 2011 i 2014). Jego „Korzeniec” doczekał się filmowej adaptacji, którą dla TVP Kultura współreżyserował Marcin Koszałka, zaś wyreżyserowany przez niego spektakl „Koń, kobieta i kanarek” transmitowano w TVP Kultura na żywo z teatru w Sosnowcu (2015).

 

Modrzejewska – Dom Otwarty. Teatr Miniatura w Gdańsku na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. „Remus” wg Aleksandra Majkowskiego w tłumaczeniu Lecha Bądkowskiego. Adaptacja i dramaturgia: Romuald Wicza-Pokojski, reżyseria: Remigiusz Brzyk. Spektakl w piątek 3 czerwca o godz. 19.00. Bilet 35 zł (ulgowy 25 zł). Rezerwacja: tel. 76 72 33 505, bilety@teatr.legnica.pl, sms: 509 603 837.

 

Grzegorz Żurawiński, @kt Gazeta Teatralna

FOT. TEATR MINIATURA W GDAŃSKU

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2880 dni temu dnia 31/05/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 31, 2016 @ 10:19 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

SONY DSC

“Kartoteka” Różewicza, odkodowana po 62 latach

Read More →