Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  rozrywka  >  Current Article

Dzień Dziecka z TPD

Przez   /   04/06/2013  /   No Comments

To miał być najsłoneczniejszy dzień, a tożsamy symbol Legnicy – Zamek Piastowski najbardziej roześmianym miejscem w Legnicy. Nad budowlą zgromadziły się jednak ciemne chmury, które miały zniweczyć plany organizacji Dnia Dziecka TPD na dziedzińcu zabytkowego krajobrazu. Uśmiech najmłodszych okazał się być jednak silniejszy i choć idea samego pikniku nie wyszła, to Dzień Dziecka stał się dużą atrakcją w Legnicy.


Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy, Komendy Miejskiej Policji, Fundacji EuCO Dzieciom, Galerii Piastów i NKJO w kilka godzin musieli podjąć logistyczny trud zorganizowania przedsięwzięcia niemal na nowo. Udało się przenieść większość zaplanowanych punktów programu w inne realia ? choć nie zamkowe, to z pewnością kolorowe. Nie trzeba było szukać daleko, zamek skąpany deszczem stoi przecież na wyciągnięcie ręki Galerii Piastów, która w tym dniu przyjęła wszystkie pociechy w swoje mury.

Organizatorzy ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne odwołali plener plastyczny ?Zamek świadkiem historii?, jednak podjęte negocjacje pozwoliły przenieść przedsięwzięcie na 18 czerwca. Teraz czynią jeszcze bardziej wzmożone starania o zapewnienie ciepłych promieni słonecznych, a ci którzy chcieliby malować, a nie zapisali się wcześniej, mają teraz ku temu okazję. Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.tpd.legnica.pl. Gra jest warta malunku, bo do wygrania są m.in. tablety, ufundowane przez prezydenta Tadeusza Krzakowskiego i posła na Sejm RP Roberta Kropiwnickiego.

Moc atrakcji na każdym metrze kwadratowym Galerii Piastów, centrum wielkiego placu zabaw, muzyka i taniec, gry i zabawy, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, malowanie twarzy, trampoliny i zjeżdżalnie, prezentacja udzielania pierwszej pomocy przez studentów PWSZ, rycerska wioska ? to wszystko czekało na najmłodszych z okazji dnia ich święta. W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci aż dwukrotnie zaangażowało się w organizację Dnia Dziecka. Najpierw jako współorganizator w Parku Miejskim w imprezie Caritasu, by w końcu w sobotę 1 czerwca również móc złożyć życzenia najmłodszym.

- Międzynarodowy Dzień Dziecka bez TPD? Niemożliwe! To przecież najważniejszy dzień dla legnickiego stowarzyszenia! ? zaznacza Kazimierz Pleśniak. – Dlatego tradycji musiało stać się za dość, 1 czerwca również nie mogło nas zabraknąć! Tym bardziej miło, że w Galerii Piastów, która jest przyjacielem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy.

Tego dnia scena zamieniła się w przestrzeń warsztatów KUNG-FU znanego w Legnicy Mistrza Jana Mędrali, który razem z adeptami sztuki z Jawora ukazywał spokój, opanowanie i precyzję. Mistrz Jan to również trener jogi dla dorosłych praktyków. Z kolei można było martwić się o stabilność sceny, kiedy dzieci żywiołowo tańczyły zumbę z Aleksandrą Lesiak. Gdyby publiczność zamknęła oczy podczas występu legnickiej grupy pod tajemnym skrótem MTM, poczułaby się jak w teatrze albo operze. Młodzież Tworzy Musical dała bowiem pokaz ?Bitwy pod Legnicą?. Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Legnicka zabrała uczestników w klimat ludycznego folkloru, a HORCYWIT z ukraińskiego liceum (ZSO nr 4) pokazał narodowy temperament. Całość imprezy zwiewnie, zabawnie i obrazowo scalał, znany już prowadzący imprezy Galerii Piastów, Stanisław Wolski. Scena na chwilę zamieniła się także w bazar smakoszy z lodowym konkursem Choice?a.
Milusińscy mogli poznać wiele zawodów, nie zawiodły służby mundurowe. Policja rozgrzewała przechodniów grochówką i pieczonymi kiełbaskami, a przedstawiciele Straży Miejskiej i Urzędu Celnego w przyjazny sposób przekazywali zasady bezpieczeństwa.

- Także piłkarze Miedzi Legnica i Stowarzyszenie Kibiców Tylko Miedź, którzy angażują się na rzecz dzieci i młodzieży, w tym roku dołączyli do projektu TPD. Co prawda przez niepogodę nie odbył się trening z piłkarzami, ale można było wygrać gadżety, w tym piłkę z autografami reprezentacji Polski, nikt nie odmówił też pamiątkowego zdjęcia z Miedziakami. Ogromna ilość klubów sportowych z okręgu, m.in. mistrzynie Polski w koszykówce z KS CCC Polkowice także wsparły Dzień Dziecka z TPD? – dodaje Jolanta Watral, koordynator Dnia Dziecka w TPD.

W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się wiele firm i instytucji. Paczki z okazji święta dzieci otrzymały dzięki dofinansowaniu Fundacji Polska Miedź z Lubina oraz ze zbiórek słodyczy pracowników m.in. Urzędu Celnego, Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy, uczniów V LO, Zespołu Szkół Rolniczych, a także niemieckiego stowarzyszenia Fraueninitiative Berlin-Warschau.

Sukces imprezy to w ogromnej mierze zaangażowanie młodych ludzi, wolontariuszy TPD, bez których Dni Dziecka nie odbyłyby się tak sukcesywnie.
- Dziękujemy reprezentacji ZSO nr 3, Zespołu Szkół Samochodowych, Szkół Budowlanych, Elektryczno-Mechanicznych, Szkół Rolniczych, Gimnazjum nr 2, II i V LO w Legnicy, Ochotniczego Hufca Pracy w Legnicy. Młodzi ludzie służyli ogromną pomocą organizacyjną i logistyczną ? mówi Kazimierz Pleśniak.

Pod koniec imprezy odbyło się losowanie nagród specjalnych. Do wygrania były m.in. wspomniana piłka z najgorętszym autografem ostatnich tygodni Roberta Lewandowskiego oraz ufundowany przez Starostę Legnickiego Jarosława Humennego rower górski.

Adam Kobel

 

 

FOT. ARCHIWUM TPD

 

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2015 dni temu dnia 04/06/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Czerwiec 5, 2013 @ 7:56 am
  • W dziale: rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Lodowisko otwarte

Gwiazdy z Mikołajem otworzyły sezon na lodowisku

Read More →