saturn
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  gospodarka i finanse  >  Current Article

Doradcy emerytalni czekają na klientów w ZUS-ie

Przez   /   03/07/2017  /   No Comments

56 doradców emerytalnych w dolnośląskich placówkach ZUS przeżywa dzisiaj prawdziwe oblężenie. W całej Polsce ruszyła właśnie usługa w ramach, której osoba, która chce przejść na emeryturę może skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Praktycznie do wszystkich 595 konsultantów w Polsce – ustawiły się dawno już niewidziane w ZUS, długie kolejki.

Zadaniem doradcy jest wyjaśnienie klientom, od czego zależy wysokość ich emerytury.
- Konsultant może także wyliczyć w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej wysokości emerytury w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia pracy zawodowej – mówi Iwona Kowalska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W ten sposób doradcy podpowiedzą przyszłemu emerytowi, jaki moment jest dla niego najkorzystniejszy do przejścia na emeryturę, ale ostateczną decyzję każdy będzie musiał podjąć samodzielnie – dodaje Iwona Kowalska.

Żeby spotkać się z doradcą wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać na biletomacie kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie pole „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę u doradcy przez Internet.
Na Dolnym Śląsku w trzecim kwartale tego roku do ZUS może wpłynąć dodatkowo 27 161 wniosków o emeryturę. To efekt tego, że od 1 października zostaje przywrócony niższy niż obecnie obowiązujący wiek emerytalny. Dla mężczyzn będzie to 65 lat, dla kobiet 60. Usługa doradcy emerytalnego jest jednym z elementów przygotowań ZUS do sprawnego obsłużenia zwiększonego wpływu wniosków.

- Wiele osób ciągle waha się czy złożyć wniosek o emeryturę w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego czy pracować dłużej – liczymy na to, że nasi konsultanci rozwieją te wątpliwości – opowiada rzeczniczka. – Mamy nadzieję także, że osoby, które spotkają się z doradcę będą wiedziały jakie dokumenty skompletować tak, aby złożenie wniosku o emeryturę odbyło się w czasie jednej wizyty – dodaje Iwona Kowalska.

Uruchomienie usługi doradcy w całej Polsce poprzedził pilotaż w 10 jednostkach podlegających pod Oddziały w Zabrzu i II Oddział w Warszawie, który pozwolił na zbadanie oczekiwań klientów dotyczących rodzaju pomocy ze strony konsultantów. Dzięki 672 wypełnionym przez klientów ankietom ZUS poznał najczęściej zadawane pytania i problemy poruszane w czasie spotkań z konsultantem.

- To pozwoliło nam na możliwie najlepsze przygotowanie doradców do pracy – zapewnia rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku.

Większość przyszłych emerytów prosi doradcę o wyliczenie kwoty przyszłej emerytury oraz o symulację jej wysokości zależności od czasu zakończenia aktywności zawodowej. Część z osób deklaruje chęć pracy dłużej po to żeby wypracować wyższą emeryturę. Uwagi klientów są cały czas zbierane na salach obsługi i służą do korygowania modelu pracy doradców. Przypomnijmy: W październiku w życie wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 r. przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Zakład już od dłuższego czasu przygotowuje się do wejścia w życie nowych przepisów. Z jednej strony są to przygotowania w zakresie IT, obejmujące zmiany algorytmów wyliczania świadczeń w Kompleksowym Systemie Informatycznym ZUS. Z drugiej strony Zakład przygotowuje się do wzmożonej obsługi klientów i zapewnienia im pełnej informacji dotyczącej indywidualnych uprawnień emerytalnych.
Wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września.

Prognozowany dodatkowy wpływ wniosków o emeryturę w IV kw. 2017 % wzrost wpływu Średni kwartalny wpływ wniosków w 2016 r. Ilość doradców emerytalnych
Wrocław

10 501

23

46 076

18

Wałbrzych

9697

22

43 630

17

Legnica

6963

23

29 754

21

Razem

27 161

119 460

56

Żródło: ZUS
FOT. PIXABAY>COM

    Drukuj       Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

2096495211

Nowy zarząd KGHM. Nie ma w nim Jaśkowskiego

Read More →