PWSZ rekrutacja
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dochodzenie po wybuchu gazu na ul. Gwiezdnej

Przez   /   11/10/2017  /   No Comments

W ramach nadzorowanego przez Prokuraturę Rejonową w Legnicy postępowania, Policja ustala m.in., czy w lokalu gastronomicznym przy ul. Gwiezdnej w Legnicy wolno było stosować butle z propan-butanem. 7 września doszło tam do wybuchu gazu, w którym ciężkie obrażenia odniósł jeden z pracowników. Wypadek mógł mieć poważniejsze skutki, gdyby nie bohaterstwo młodej kobiety, która weszła w płomienie po uwięzione przez ogień koleżanki.

O tym nadzwyczajnym akcie odwagi pisaliśmy szeroko wczoraj, prosząc jednocześnie o pomoc dla bohaterki, bo po wybuchu została pozbawiona środków do życia. ZOBACZ TUTAJ. Na ul. Gwiezdnej pracowała jako pomoc kuchenna. Podczas eksplozji, była w środku. Asystowała kucharzowi, który próbował wymienić butlę z gazem pod jedną z kuchenek. Według jej relacji, butla była niesprawna: zawór nie dał się przekręcić, a po odłączeniu węża zaczął się z niego pod dużym ciśnieniem ulatniać gaz. Gdy doszło do wybuchu, kucharz zaczął się palić, a dwie koleżanki, którym ogień odciął drogę ucieczki, schowały się na zapleczu. Jej udało się wybiec na zewnątrz nim ciśnienie docisnęło drzwi do ościeżnicy, zamykając resztę załogi w pułapce. Ryzykując życiem (w płonącym lokalu było pięć pełnych butli z gazem) pomogła wydostać się kucharzowi i z gaśnicą podaną jej przez kogoś z gapiów wróciła po koleżanki. Ugasiła ogień, wyprowadziła je na zewnątrz.  Gdyby butle zaczęły eksplodować, skutki mogły być straszliwe, bo wokół lokalu gromadzili się ludzie a po drugiej stronie ulicy jest stacja benzynowa.

Jak nas poinformowała prokurator Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Legnicy, od 21 września trwa dochodzenie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez osobę odpowiedzialną za sprawy BHP w firmie, która prowadziła działalność w lokalu gastronomicznym przy ul. Gwiezdnej, i narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. – Konsekwencja tego zaniedbania było nieumyślne spowodowanie eksplozji materiałów łatwopalnych – dodaje prokurator Lidia Tkaczyszyn.

Ucierpiał przede wszystkim kucharz, który doznał m.in. rozległych poparzeń (w prawniczej nomenklaturze określa się je jako obrażenia powyżej dni siedmiu).  Jego koleżanki doznały lżejszych obrażeń:  złamania i ran ciętych ręki, uszkodzenia słuchu,  ostrego zapalenia gardła i jamy nosowej…

Dotychczas prokurator nie postawił nikomu zarzutów. Na policji przesłuchiwani są świadkowie. Trwa analiza materiałów z Państwowej Inspekcji Pracy, pod kątem ewentualnych uchybień z zakresu BHP. Śledczy ustalają m.in., czy pracownicy lokalu przy ul. Gwiezdnej w Legnicy zostali przeszkoleni z zakresu BHP i czy mogli dokonywać wymiany butli gazowych. Na razie prokuratura nie zna odpowiedzi na pytanie, czy pod tym adresem wolno było używać gazu w butlach.

- Niewykluczone, że konieczna będzie opinia biegłego w tym zakresie – mówi prokurator Lidia Tkaczyszyn.

FOT. STRAŻ POŻARNA W LEGNICY

 

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 347 dni temu dnia 11/10/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Październik 11, 2017 @ 2:25 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

normal_baa315ab06c8397efb6cf07af0685ab81e568d0c

Kolejny inwestor kupił ziemię w złotoryjskiej podstrefie

Read More →