kino
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Dionisios Sturis o uchodźcach z Grecji w Caffe Modjeska

Przez   /   16/05/2017  /   No Comments

Dionisios Sturis – dziennikarz, reporter oraz korespondent radiowy już w najbliższą środę o 18.00 (w teatralnej kawiarni Caffe Modjeska) będzie gościem spotkania organizowanego przez Teatr Modrzejewskiej w Legnicy Tematem spotkania będzie nowa książka chojnowianina – “Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji”. Przejmujący portret Greków-uchodźców z ogarniętej wojną domową ojczyzny.

Dionisios Sturis, potomek uchodźców z pogrążonej w wojnie domowej Grecji, podąża śladami swojej rodziny i innych rodaków, których przyjęły polskie władze pod koniec lat czterdziestych XX wieku. Tworzy portret ludzi oderwanych od swojej ziemi i swojej kultury, świadomych, że powrót do ojczyzny – przynajmniej przez jakiś czas – będzie dla nich niemożliwy, próbujących odnaleźć się w nowym miejscu. Ta książka to także portret Polaków gotowych – mimo własnych problemów politycznych i ekonomicznych - wesprzeć tych, którzy znaleźli się w trudniejszej sytuacji.

Dla wielu krajów w Europie koniec drugiej wojny światowej nie oznaczał końca wojennego koszmaru. Jedne z najkrwawszych, bratobójczych walk toczyły się w Grecji. W ich wyniku tysiące członków komunistycznej partyzantki i ich rodzin musiało uciekać z kraju i szukać schronienia w państwach bloku wschodniego. W tej rzetelnie udokumentowanej, a jednocześnie bardzo intymnej historii Sturis przypomina prawdy, o których wiele osób zdaje się dziś nie pamiętać. Choćby taką, że korzyści z przyjmowania uchodźców dotyczą nie
tylko ich samych, ale także goszczącego ich kraju.

Do tej pory nakładem W.A.B. ukazały się w serii terra incognita: Grecja. Gorzkie pomarańcze (2013) oraz Gdziekolwiek mnie rzucisz. Wyspa Man i Polacy. Historia splątania (2015).

Źródło: Teatr Modrzejewskiej w Legnicy

FOT. GOSIA WALTON/ materiały promocyjne TEATRU MODRZEJEWSKIEJ

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 309 dni temu dnia 16/05/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 16, 2017 @ 1:52 pm
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

maraton-fot-karol-budrewicz-46-1024x6831

‘Maraton/ Tren”. Zajęcia teatralne dla śmiertelnych

Read More →