basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Po profanacji Najświętszego Sakramentu w Kawicach

Przez   /   27/11/2015  /   No Comments

Posługując się krzyżem z cmentarza nieznani sprawcy wyrwali tabarnakulum z kościoła w Kawicach i ukradli razem ze znajdującym się w środku Najświętszym Sakramentem. To, jak wierzą chrześcijanie, prawdziwe Ciało Zbawiciela. Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski apeluje do sprawców świętokradztwa o zwrot Najświętszego Sakramentu. Do niedzieli, gdy ma się odbyć obrzęd ekspiacji, zamknął sprofanowany kościół w Kawicach i zarządził w całej diecezji modlitwy przebłagalne.

Do profanacji kościoła pod wezwaniem św. Wojciecha w Kawicach doszło nocą z 25 na 26 listopada. Złodzieje wyrwali z pobliskiego cmentarza krzyż, którym później posłużyli się jak łomem. Podważyli nim zamocowane w ścianie ołtarza tabarnakulum, wyrwali je i wynieśli w nieznane dotąd miejsce razem ze znajdującymi się w środku naczyniami liturgicznymi z Najświętszym Sakramentem. Nic więcej nie ukradli. Łup ma znikomą wartość materialną, a zarazem jest bezcenny – ze względu na Najświętszy Sakrament, który dla wierzących jest nie opłatkiem z wody i mąki ale Ciałem Chrystusa.

“Ten haniebny czyn nosi więc mamiona zamierzonej profanacji i dlatego budzi ogromny niepokój i smutek” – pisze biskup Zbigniew Kiernikowski w specjalnym liście do duchowieństwa i wiernych i duchowieństwa Diecezji Legnickiej.  ”Jako Biskup przyjąłem tę wiadomość z wielkim bólem, ale też pragnę wyrazić słowa współczucia Księdzu Proboszczowi i całej wspólnocie tamtejszej parafii, ponieważ, dla nas wierzących, Eucharystia jest największą świętością. W Niej sam Chrystus jest obecny, ofiaruje się za nas oraz jest spożywany. W Eucharystii dokonuje się ustawiczne dzieło naszego zbawienia. Eucharystia jest szczytem i źródłem całego życia chrześcijańskiego.”

Biskup zwraca się do sprawców świętokradztwa. Przypomina im, że konsekwencje profanacji Najświętszego Sakramentu należą do kategorii najcięższych. Każdy, kto Najświętszy Sakrament porzuca, albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje podlega ekskomunice. Prosi, by złodzieje jak najprędzej oddali kielich z hostiami.

Na mocy zarządzenia biskupa legnickiego 27 listopada sprofanowany kościół w Kawicach został zamknięty. Wieczorem 29 listopada będzie w nim sprawowany obrzęd publicznego przebłagania. Dopiero po nim zostanie przywrócony w Kawicach kult i będzie można znowu sprawować Eucharystię z udziałem całej wspólnoty parafialnej.

Biksup zdecydował też, że niedziela 6 grudnia będzie dla całej diecezji dniem ekspiacji i wynagrodzenia za wyrządzone w Kawicach zło. We wszystkich kościołach po mszy świętej zostaną wystawione monstrancje z Najświętszym Sakramentem, a wierni odśpiewają suplikacje.

“Ufamy, że Bóg, który ,,tak umiłował świat, że Syna swego dał, aby kńdy, kto w Niego wietry niezgin$,ale miał życiewieczne” (J 3,16),okńemiłosierdzianam, azwłaszcza sprawcom tego haniebnego czynu. Niech Jezus obecny w Eucharystii będzie uwielbiony.” – pisze biskup Zbigniew Kiernikowski.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 1057 dni temu dnia 27/11/2015
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 28, 2015 @ 9:26 am
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Bez tytułu

Legnickie Pole. Plezia i spółka w interesie mieszkańców

Read More →