basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Dekalog+ Prawdziwego Polaka w witrynie teatru

Przez   /   20/05/2019  /   1 Comment

“Prawdziwy Polak wybacza żydowskie korzenie tylko Chrystusowi Królowi Polski i jego Częstochowskiej Matce” – głosi jeden z punktów Dekalogu+ Prawdziwego Polaka. Dekalog pojawił się pod koniec ubiegłego tygodnia w witrynie legnickiego teatru jako zapowiedź sobotniej premiery spektaklu “J_ D _ _ _ _E. Zapominanie” i zachęta do dyskusji na temat polskiego antysemityzmu.

Dekalog ma – jak można się domyślić – 10 punktów. To 10 prowokacyjnych zdań charakteryzujących tę część społeczeństwa, która chętnie nazywa się “prawdziwymi Polakami”, by odróżnić się od “nieprawdziwych”: wszelkiej maści kosmopolitów, żydofilów, niekatolików i lewaków. Jak zapowiada Mariola Hotiuk, szefowa promocji w Teatrze Modrzejewskiej,  w najbliższych dniach w różnych miejscach będzie można natknąć się na fragmenty Dekalogu+. Hasła pojawiają się nieprzypadkowo właśnie teraz. W sobotę na Scenie na Nowym Świecie odbędzie się premiera spektaklu ”J_ D _ _ _ _E. Zapominanie” Artura Pałygi w reżyserii Pawła Passinego. Tekst został zainspirowany książką Anny Bikont “My z Jedwabnego”. Zebrano w  niej relacje świadków o tym, jak 10 lipca 1941 roku Polacy w asyście kilku niemieckich żołnierzy wypędzili z domów, bili a potem zamknęli w stodole i spalili żywcem około 300 Żydów – mężczyzn, kobiet, dzieci.

- 800 lat udokumentowanej obecności Żydów na ziemiach polskich to historia nieustannych pogromów – mówi Artur Pałyga, autor scenariusza “J_ D _ _ _ _E. Zapominanie”. – Przez kilkaset lat aż do 1968 roku co 2-3, 5, 20, maksimum 30 lat w polskich miasteczkach i wsiach powtarzały się pogromy lub wypędzenia ludności żydowskiej. Każdy z tych pogromów przedstawiano jako incydent. Dlatego nie ma pamięci, że Jedwabne to nie jest pojedyncze zdarzenie, ale kontynuacja, ciąg dalszy historii ciągnącej się przez stulecia.

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 125 dni temu dnia 20/05/2019
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 20, 2019 @ 3:05 pm
  • W dziale: wiadomości

1 komentarz

  1. Peter pisze:

    Naleza sie wielkie brawa za tak odwazne poruszenie tego tematu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

zatrzymany audi

Wjechał w motocyklistę i uciekł. Policja go odnalazła

Read More →