UM_LegnicaArt
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Dan Lungu w Legnicy. Wieczór z dobrym pisarzm

Przez   /   30/11/2017  /   No Comments

W dniu Narodowego Święta Rumunii, Dan Lungu, rumuński pisarz, a także senator, opowie o swojej najnowszej powieści „O dziewczynce, która bawiła się w Boga”. Rzecz przetłumaczyła legniczanka Radosława Janowska-Lascar. Promocja książki w najbliższy piątek 1 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Sztuki w Legnicy przy pl. Katedralnym.

Dan Lungu (ur. 1969) jest nie tylko pisarzem i senatorem, lecz także socjologiem i profesorem uniwersyteckim. To jeden z najbardziej cenionych i tłumaczonych współczesnych pisarzy rumuńskich.

Powieść O dziewczynce, która bawiła się w Boga uhonorowana została tytułem Najlepszej Książki Roku 2014, a także nagrodą czasopisma „Observator Cultural”. Jest to historia rodziny, którą dotknęła emigracja zarobkowa rodziców. Wielu Rumunów, podobnie jak Polaków, poznało na własnej skórze – ów fenomen społeczny, określany powszechnie eurosieroctwem, który zaburza więzi rodzinne, w imię lepszego życia w bliżej nieokreślonej przyszłości. Historia rozgrywa się tuż po upadku komunizmu w Rumunii, kiedy zamykano wiele zakładów pracy i mnóstwo ludzi stawało się z dnia na dzień bezrobotnymi.

Dan Lungu przyjeżdża do Polski na Targi Książki we Wrocławiu (26 WTDK, spotkanie z czytelnikami na targach 2 grudnia), a także na zaproszenie Komisji Europejskiej do Warszawy, gdzie weźmie udział w spotkaniu poświęconemu problemowi eurosieroctwa.

Na legnickim spotkaniu obecna będzie także Sabra Daici – dyrektorka Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie, żeby wspólnie z legniczanami świętować ważny dla Rumunów dzień przy lampce wyśmienitego, rumuńskiego wina.

1 grudnia (piątek) godz. 18.00, Galeria Sztuki w Legnicy, pl. Katedralny

Organizatorzy: Wydawnictwo AMALTEA z Wrocławia, Stow. DAK FABRYKA TWÓRCZOŚCI z Legnicy i Galeria Sztuki z Legnicy.

Joanna Rostkowska

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 355 dni temu dnia 30/11/2017
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Listopad 30, 2017 @ 9:49 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

popiol-i-diament-104-1024x683

Wybitny “Popiół i diament” w Modrzejewskiej. Polska szopa

Read More →