basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  kultura  >  Current Article

Czyste przestrzenie Roberta Motelskiego w Galerii Sztuki

Przez   /   29/02/2016  /   No Comments

Ignorując harmider czyniony przez media, krzykliwą doraźność , Robert Motelski – autor około dwudziestu wielkoformatowych obrazów prezentowanych w marcu w legnickiej Galerii Sztuki – kontempluje świat, w którym przetrwały harmonia, spokój i piękno. Zapraszamy na wystawę wytrawnego malarstwa, które przywraca życiu właściwy balans.

„Wieczorem, przed zachodem słońca poszedłem nad jezioro. Stanąłem na pomoście. Na ciemnym tle lasu zarysowującego się w wodzie, odbijało się słońce znikające za drzewami. Tak powstał pomysł na obraz ,,Światło 12 lipca 21:07” – pisze Robert Motelski o jednej z wystawianych w Legnicy prac. W pracowni tamten widziany z pomostu pejzaż został oczyszczony z nieistotnych detali, zredukowany do dwóch pasów granatu nieznacznie różniących się odcieniem i poszarpanej ażurowej plamy czystej bieli na jednym z nich. Zniknęło wszystko, co mogłoby rozpraszać odbiorcę, odwracać jego uwagę od harmonii świata i zmącić czystość chwili zapisanej w pamięci artysty.

Robert Motelski tak właśnie maluje. Wychodzi od studium pejzażu, bo inspiruje go natura: woda, drzewa, trzciny, ogień, góry… Ale nie dąży do fotograficznego odwzorowania rzeczywistości, tylko do jej streszczenia, syntezy, oddającego esencję natury uproszczenia lub wysublimowania. Ta twórcza idea mogłaby prowadzić w stronę abstrakcji, która – jak przyznaje malarz – zawsze była mu bliska. Ale obrazy Motelskiego to wciąż malarstwo realistyczne. „Realistyczne motywy stwarzają możliwość przekazania również innych treści” – wyjaśnia artysta. Opierając się krótkotrwałym modom, bazując na mistrzowskim warsztacie i szacunku do malarskiej tradycji, daje odpór złudzeniu, że świat spala się w konfliktach, napięciach i przemocy. Koi lęki. Malując w długich, precyzyjnie datowanych cyklach trzciny, drzewa, wodę, światło czy śnieg, pomaga medytować stałość i piękno świata, spokojny rytm narodzin i umierania, harmonię doskonałej natury.

Nie po raz pierwszy obrazy Roberta Motelskiego zawisną na ścianach Galerii Sztuki w Legnicy. W 2003 roku prezentował się tu jako dopiero co dyplomowany, dwudziestopięcioletni absolwentWydziału Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie – jeden z kilkudziesięciu uczestników 13.Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje. Od tego czasu brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych, a jego prace pokazywano m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Insbrucku, Monachium i Amsterdamie. Robert Motelski wrócił do Legnicy w 2013 roku przy okazji zbiorowej prezentacji „Drogi twórcze”, obrazującej artystyczny rozwój laureatów Promocji, a obecnie, już na indywidualnej wystawie, wystawia w Galerii Sztuki prawie dwa tuziny swych najnowszych dzieł. Warto spędzić chwilę w ich obecności.

 

Robert Motelski – Światło i przestrzeń

Wernisaż: 4 marca 2016 r. godz. 17.00

Wystawa: 4 – 27.03.2016

FOT. MATERIAŁY PROMOCYJNE GALERII SZTUKI W LEGNICY

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 870 dni temu dnia 29/02/2016
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Marzec 1, 2016 @ 7:16 am
  • W dziale: kultura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

Grzyb5, olej na desce, 2018, 22 x 22 cm_resize

“Szara codzienność”. Nowa wystawa w Galerii Ring

Read More →