Baner_zlobek
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  styl życia  >  Current Article

Czy tłuszcz daje tylko tłuszcz?

Przez   /   17/05/2013  /   No Comments

Na temat tłuszczy powstało bardzo wiele mitów.

Tłuszczów się boimy i oskarżamy je o wszystko co złego dzieje się z naszym organizmem. Tycie to reakcja organizmu na nadmiar węglowodanów (pieczywo, cukier, słodycze i słodkie napoje), które mogą być ograniczonym stopniu magazynowane w wątrobie (60-90g) oraz w mięśniach 300-400g Reszta musi być gdzieś ?ulokowana?. I tak organizm ?upycha? przerobione na tłuszcz węglowodany w tkankę tłuszczową, która niestety jest nielimitowana i może rosnąć bez ograniczeń.

Stosowanie bardzo małej ilości pożywienia spowoduje utratę tkanki tłuszczowej. Jednak brak zbilansowania posiłku to brak sytości i ciągły głód. Posiłek który nie zawiera odpowiedniej ilości tłuszczu jest szybko wchłaniany i szybko pojawia się uczucie głodu.

Tłuszcz powoduje przedłużenie procesu trawienia i uzyskanie tak pożądanego uczucia sytości.

Tłuszcz jest elementem niezbędnym dla organizmu. Nasze zdrowie zależy od stanu naszych komórek, a te składają się głownie z kwasów tłuszczowych, które dostarczamy w diecie. Stany zapalne naszego organizmu związane są z jakością spożywanych tłuszczów, dlatego tłuszcze dzielimy na dobre i złe.

Które tłuszcze są absolutnie niezbędne i dlaczego:

- tłuszcze mononienasycone i wielonienasycone pomagają kontrolować stabilny poziom cholesterolu, Zdrowa żywność którą należy włączyć do diety to: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, awokado, surowe orzechy. Tłuszcze Omega-3 mają wyjątkowo dobroczynne właściwości dla serca obniżają poziom trójglicerydów, obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają tempo gromadzenia się osadu w tętnicach i pomagają rozbijać zakrzepy krwi które już dążyły się uformować. Znajdują się w rybach, orzechach włoskich, mielonym siemieniu lnianym oraz oleju lnianym.

Których tłuszczy należy unikać?

Tłuszczów tzw. trans ? to najgorszy rodzaj tłuszczu i nie ma bezpiecznej dawki którą możemy spożywać. Tłuszcze trans powodują otyłość, wywołują syndrom X, cukrzycę, pobudzają rozwój raka, prowadzą do otłuszczenia wątroby, znajdują się we wszystkich produktach na których napisane jest tł. roślinny lub uwodorniony tłuszcz roślinny (np. dressingi do sałatek, ciastka, chrupki, krakersy).

Jeśli cierpisz na cukrzycę, otyłość, nadwagę lub wyniki badania krwi wykazały wysoki poziom cholesterolu, trójglicerydów, powinieneś przeanalizować sposób swojego odżywiania i bezzwłocznie zmienić swoje nawyki żywieniowe. Jeśli chcesz się dowiedzieć na czym naprawdę polega zdrowe odżywianie i jak można odwrócić niekorzystny wynik badania, zapraszam na konsultacje do Poradni Dietetycznej Jasmed w Legnicy, przy ul. Chojnowskiej96C, rejestracja 530 778 995, 608 740 499.

 

JASMED Poradnia Dietetyczna dla Osób Dorosłych i Dzieci

Legnica, ul. Chojnowska 96 c, tel. 530 778 995

www.jasmed.pl

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 2229 dni temu dnia 17/05/2013
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Maj 17, 2013 @ 2:01 pm
  • W dziale: styl życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

rossmann

Stań na własnych nogach (z pomocą Rossmanna)

Read More →