basen jawor
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Chcą bronić skrzywdzonych ustawą dezubekizacyjną

Przez   /   03/01/2018  /   No Comments

Federacja Stowarzyszająca Służby Mundurowe w Legnicy prosi o pilny kontakt emerytów, rencistów i inne osoby poszkodowane przez tzw. ustawę dezubekizacyjną. Oferuje im pomoc prawną. Prosi też o poparcie obywatelskiego projektu ustawy naprawczej. Na spotkanie w tej sprawie zaprasza wszystkich zainteresownych w czwartek 4 stycznia o godz. 17 do świetlicy OSP w Rzeszotarach.   

Federacja wystosowała apel do mieszkańców regionu legnickiego:

“Prosimy wszystkie osoby: emerytów, rencistów i ich rodziny, które zostały poszkodowane ustawą represyjną nazwaną przez posłów obecnej kadencji ustawą dezubekizacyjną oraz osoby, którym bliskie są służby mundurowe o poparcie obywatelskiego projetu ustawy naprawczej.
Apelujemy do wszystkich, których niesłusznie skrzywdziła przedmiotowa ustawa o pilny kontakt z Federacją Stowarzyszającą Służby Mundurowe w Legnicy celem objęcia właściwą i fachową pomocą prawną.
Chcemy dotrzeć do osób starszych i ich opiekunów, którzy nie są w stanie sami odwołać się od niesłusznych i krzywdzących ich decyzji.
Niestety jesteśmy świadkami wielu spóźnionych działań prawnych uniemożliwiających walkę o honor i sprawiedliwość.
Podpisy na listach poparcia można złożyć w siedzibie SLD w Legnicy, Rynek 32 oraz u koordynatorów Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej FSSM w Legnicy.
Odpowiadamy na pytania związane z ustawą dezubekizacyjną oraz proponowanymi rozwiązaniami zawartymi w projekcie Ustawy naprawczej.
Kontakt do koordynatorów: + 48 604 428 398. 

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH NA SPOTKANIE W CZWARTEK 04.01.2018 R.ŚWIETLICA OSP RZESZOTARY GODZ. 17.00

DZIŚ ZABRANO NALEŻNE EMERYTURY M. INNYMI MILICJANTOM, WOJSKOWYM Z OCHRONY POGRANICZA (WOP), PRACOWNIKOM MSW, SPORTOWCOM KLUBÓW WOJSKOWYCH, PRACOWNIKOM ADMINISTRACYJNYM ( SEKRETARKI) JUTRO MOGĄ BYĆ: ŻOŁNIERZE,NAUCZYCIELE, STRAŻACY. “

Autorzy apelu podają przykłady skutków ustawy dezubekizacyjnej z dnia 31.12.2016 r..

Pierwszy to przypadek 85-letniej kobiety, wdowy po funkcjonariuszu Milicji Obywatelskiej, który zmarł w 2002 r.. Świadczenie policyjnej renty rodzinnej, które przed wejściem ustawy dezubekizacyjnej pobierała w wysokości 1811 zł (brutto), zostało zmniejszone. Okres służby jej męża od listopada 1951 r. do dnia 14.12.1954 r. w charakterze milicjanta został potraktowany jako służba dla totalitarnego państwa. Pomimo niewielkiej obniżki wdowa złożyła odwołanie od decyzji ZE-R MSW do Sądu Okręgowego w Warszawie w obronie czci i godności swojego zmarłego męża. Zwłaszcza, że jest to druga decyzja obniżająca świadczenie za ten sam okres służby. Pierwsza decyzja ZE-R MSW wydana w związku z ustawą dezubekizacyjną z dnia 23.01.2009 r. została zanegowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd przywrócił należne świadczenie. Wyrok jest prawomocny. Pani ma nadzieję na wygraną przed sądem i w tej sprawie.

Drugi przykład: emeryt policyjny, Honorowy Dawca Krwi, Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Pobierał rentę inwalidzka pierwszej grupy, nabytą w związku ze służbą w Policji (80% podstawy wymiaru) w wysokości 3682 zł (brutto). Decyzją ZE-R MSW od dnia 01.10. 2017 r. świadczenie to zostało znacznie zmniejszone. Okres służby od marca 1979 r. do 31.07.1990 r. został uznany za służbę na rzecz totalitarnego państwa i policzony po 0.00% za każdy rok. Ponadto współczynnik podstawy wymiaru renty inwalidzkiej pierwszej grupy został zmniejszony z 80% do 0,00% (10% za każdy rok służby). Wyliczono mu nową podstawę wymiaru świadczenia emerytalnego, tj. 49,62% . Złożył odwołanie do S.O. w Warszawie. Liczy na sprawiedliwy wyrok.

Trzeci przykład: emeryt policyjny, odznaczony prze z Prezydenta RP Medalem Srebrnym Za Długoletnia Służbę. Odszedł na emeryturę w lutym 2012 r. mając wypracowaną podstawę emerytury w wysokości 75,00%. W tym samym roku otrzymał decyzję ZE-R MSW o obniżeniu świadczenia ustawą dezubekizacyjną z 23.01.2009 r.. Okres od maja 1987 r. do czerwca 1990 r. (trzy lata) został przeliczony z 2,6% na 0,7%. Z uwagi na praktykę orzeczniczą S.O. w Warszawie oddalającą odwołania emerytów od decyzji ZE-R MSW zrezygnował z drogi sądowej. Decyzją ZE-R MSW od dnia 01.10.2017 r. obniżono mu świadczenie emerytalne z kwoty 3800 (brutto) do kwoty 2070,0z zł (brutto). W/w okres trzyletniej służby został przeliczony współczynnikiem 0,00%. Z tytułu służby po roku 1990 wysługa została wyliczona na kwotę 3703 zł (brutto), ze współczynnikiem podstawy wymiaru emerytury wynoszącym 69,88%. Ustawa dezubekizacyjna z 2016 r. pozbawiła Pana Roberta przede wszystkim wysługi emerytalnej za 22 lata służby w Policji po roku 1990, która powinna być przeliczona współczynnikiem 2,6%. Ograniczenie wysokości emerytury do kwoty przeciętnej emerytury ogłoszonej prze Prezesa ZUS w sposób ewidentny łamie tę zasadę. Pan Robert odwołał się do S.O. w Warszawie.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI

    Drukuj       Email
  • Publikowany: 341 dni temu dnia 03/01/2018
  • Przez:
  • Ostatnio modyfikowany: Styczeń 3, 2018 @ 4:13 pm
  • W dziale: wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

cubala

Spotkanie z Agnieszką Cubałą w legnickiej bibliotece

Read More →