Starostwo
Loading...
Jesteś tutaj:  Home  >  wiadomości  >  Current Article

Burmistrz próbuje ściągnąć do Złotoryi MCZ

Przez   /   12/09/2018  /   5 Comments

Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi, przekonał władze Miedziowego Centrum Zdrowia, by MCZ  poprowadziło Przychodnię Rejonową jako partner gminy lub samodzielny właściciel. Uważa, że to szansa na doinwestowanie placówki, podniesienie standardu usług i zakresu opieki specjalistycznej oferowanej mieszkańcom.

Przychodnia Rejonowa w Złotoryi się bilansuje – co roku wypracowuje niewielki zysk. Ale to nie wystarcza ani burmistrzowi, ani mieszkańcom.

- Chciałbym, żeby przychodnia oferowała usługi na bardzo wysokim standardzie – mówi Robert Pawłowski. – Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że ze względu na ograniczenia finansowe i inne problemy żadna gmina nie jest w stanie samodzielnie podołać temu wyzwaniu. Ponad rok temu postanowiłem poszukać dobrego partnera który mógłby Złotoryi w tym pomóc. Takim partnerem, prowadzącym od lat działalność blisko nas, jest Miedziowe Centrum Zdrowia w Lubinie – spółka należąca w 100 procentach do KGHM, co daje gwarancję solidnej współpracy.

Miedziowe Centrum Zdrowia poza renomowanym szpitalem górniczym – jednym z najlepszych w Polsce – prowadzi przychodnie w Lubinie, Legnicy, Głogowie, Rudnej i Chobieni. Dysponuje najnowocześniejszym sprzętem diagnostycznym. Współpracuje z medycznymi sławami. W ofercie ma np. pakiety medyczne dla zakładów pracy i pełną paletę poradni specjalistycznych. Wkrótce uruchomi operacje zaćmy bez kolejki. To standard obsługi o jakim inni mogą marzyć.

Na początku rozmów zainteresowanie MCZ przychodnią w Złotoryi było umiarkowane. Robert Pawłowski zdołał jednak przekonać władze spółki do współpracy. Na razie forma tej współpracy pozostaje kwestią otwartą. W grę wchodzi albo całkowita sprzedaż Przychodni Rejonowej Miedziowemu Centrum Zdrowia, albo wejście w spółkę z MCZ i poprowadzenie jest wspólnie.

Złotoryjanie mogą mieć obawy. W 2015 roku tutejsze starostwo wydzierżawiło powiatowy szpital nowo założonej prywatnej spółce o niewielkim kapitale. Zaraz po przejęciu placówki biznesmeni odsprzedali swoje udziały Jackowi Nowakowskiemu, właścicielowi cieszącej się fatalną opinią spółki Centrum Dializa.

- My w odróżnieniu od powiatu nie jesteśmy pod ścianą, dlatego nie pójdziemy na współpracę z żadną spółką-wydmuszką – deklaruje Robert Pawłowski. – Będziemy rozmawiać wyłącznie z podmiotami, które dają gwarancję najwyższego standardu usług. Najbliżej nas jest MCZ.

Zdaniem burmistrza, MCZ może wybawić Złotoryję od problemów z brakiem lekarzy-specjalistów, bo to najwyższa marka na rynku. Z MCZ każdy lekarz chętnie podpisze umowę. W ten sposób złotoryjanie mogą uzyskać na miejscu, bez jeżdżenia po innych miastach, dostęp np. do dobrego kardiologa czy alergologa.

Pawłowski jest niezadowolony, że sprawa wypłynęła akurat w tym momencie. Trochę dlatego, że niektórzy potraktują ją jako element kampanii wyborczej. Bardziej jednak ze względu na załogę Przychodni Rejonowej w Złotoryi, z którą nie miał dotąd okazji porozmawiać o swojej inicjatywie. – Najpierw pani kierownik była na urlopie. Potem ja nie mogłem się spotkać z różnych względów – mówi burmistrz.

Załoga – jak przy każdej zmianie właścicielskiej – jest pełna obaw. Zdaniem Roberta Pawłowskiego, nieuzasadnionych z kilku powodów. Po pierwsze, na rynku brakuje lekarzy i pielęgniarek. Po drugie, pracownicy złotoryjskiej przychodni mogą znaleźć dodatkowe źródło zarobków w innych placówkach MCZ, np. w Legnicy.

FOT. PIOTR KANIKOWSKI/ MCZ

 

    Drukuj       Email
 • Publikowany: 1234 dni temu dnia 12/09/2018
 • Przez:
 • Ostatnio modyfikowany: Wrzesień 12, 2018 @ 2:40 pm
 • W dziale: wiadomości

5 komentarze

 1. Złotoryjanin pisze:

  “Jednocześnie zdaję sobie sprawę, że ze względu na ograniczenia finansowe i inne problemy żadna gmina nie jest w stanie samodzielnie podołać temu wyzwaniu”
  Także sprzedajemy wszystko tylko kto ostatni zgasi światło.
  To po co nam burmistrz i urząd miasta bo jak tak dalej pójdzie to nie będą mieli co robić bo już wszystko sprzedadzą.
  Z tego co czytałem MCZ tak jak wszyscy ma również problemy z brakiem lekarzy specjalistów i pielęgniarek w swoich przychodniach w Głogowie i Legnicy także już to widzę jak nagle wszyscy lekarze i pielęgniarki walą drzwiami i oknami bo MCZ przejęło przychodnie w Złotoryi.

 2. Anonima pisze:

  “Złotoryjanie mogą mieć obawy. W 2015 roku tutejsze starostwo wydzierżawiło powiatowy szpital nowo założonej prywatnej spółce o niewielkim kapitale.”

  Nie wiem jak można porównywać MCZ do jakiejś spółeczki która zaraz odsprzedała swoje udziały pewnemu panu o którym co rusz głośno w mediach niestety w negatywnym świetle. MCZ to odpowiedni poziom usług i pełen profesjonalizm gdyby starostwu udało się namówić tą spółkę na nasz szpital to nie było by cyrków a mieszkańcy powiatu byli by zadowoleni no ale…

 3. Anonim pisze:

  Burmistrz jest pierwszą osobą, która podjęła problem zmian ” w przestarzałej , nieprzyjaznej wraz z kadrą i niereformowalnej” przychodni. Następcy są- wykształceni i gotowi do pracy, tylko blokuje się młodym staż i nabycie doświadczenia.Trzymam kciuki za dobrymi zmianami.

 4. Jestem za pisze:

  Wiadomo kto się boi – lekarze i pielęgniarki ale najważniejsi są pacjenci!!!

 5. ga pisze:

  Czy może Pan zagwarantować że nie chodzi o posadę dla Pana jak nie zostanie Pan Burmistrzem? Może Pan oficjalnie napisać że jeśli MCZ poprowadzi naszą przychodnie a Pan nie zostanie Burmistrzem nie otrzymam Pan tam pracy? bo dla mnie śmiechem jest że pisze Pan tam o kampanii wyborczej. dobrze Pan wie że Pana czas minął i nie ma Pan szans na kolejną kadencję. więc myślę że podpisanie teraz umowy z MCZ to ciepła posadka dla Pana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


* Wymagany

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

You might also like...

sad121 (2)

25 lat więzienia dla ojca, który zabił swoje dziecko

Read More →